Smart Previews pro rychlejší úpravy v Lightroomu

Smart Previews pro rychlejší úpravy v Lightroomu

Zdržuje vás Lightroom při úpravách? Čekáte než se načte náhled nové fotky nebo než se projeví právě provedená úprava? Mám pro vás jednoduchý návod, jak zpomalený Lightroom zrychlit. A to konkrétně s pomocí tzv. „Smart Previews“.

Co jsou Smart Previews

lightroom-smart-previews-importLightroom nám při importu fotek nabízí možnost zvolit tzv. „Smart Previews“. To v praxi znamená, že Lightroom v průběhu importu vytvoří jakousi zmenšenou kopii původní fotky, na které nám pak vizualizuje námi prováděné úpravy. I pro Lightroom samotný je to ulehčení, jelikož veškeré úpravy, které my pak provádíme, nemusí přepočítávat na původním velkém RAWu. Místo toho nám všechny úpravy ukazuje na předem vytvořené menší verzi fotky – tedy Smart preview.

Poznámka: Původní smysl Smart Previews je v tom, že nám umožňují upravovat fotky i tehdy, když nejsou k dispozici (např. jsme na cestách a máme je doma na disku).

Je potřeba počítat s tím, že vytvořené Smart Previews zabírají určité místo na systémovém disku. Ale rozhodně ne příliš. Osobně jsem si vyzkoušel, že Smart Previews k původním RAWům o objemu 46GB zaberou zhruba 1GB dat. A to je malá daň za možnost upravovat RAWy třeba i na cestách.

Výhoda Smart Previews – rychlejší úpravy

Díky tomu, že nám Lightroom úpravy vizualizuje na zmenšených verzích původních souborů, jsou pak veškeré úpravy v Develop modulu plynulejší a rychlejší. Poznáte to zejména na méně výkonných počítačích, kde nejčastěji procesor brzdí celý proces úprav. Mám osobní zkušenost, že ani na vcelku dobrém dvoujádrovém procesoru I5 2.4GHz neběží úpravy v Lightroomu zcela plynule (zejména přepínání mezi větším množstvím fotek).

Jak už to ale v životě chodí – nic není zadarmo. A zde to platí taky.

Nevýhoda Smart Previews – vytvoření trvá čas

Nevýhodou tohoto řešení je o poznání delší import fotek. Vytvoření Smart Previews pro pár desítek nebo stovek fotek je pro Lightroom úkol navíc, který prostě chvíli trvá. Záleží na výkonu počítače nicméně počítejte s tím, že celý proces importu bude minimálně o polovinu delší, než bez Smart Previews.

Takže sice musíte počítat s delším importem, na druhou stranu se můžete těšit na rychlejší úpravy. Z toho vyplývá, že použití Smart Previews je ideální tehdy, když mi delší import nevadí. Osobně jsem si zvykl naplánovat si práci tak, že import pouštím ve chvíli, kdy jdu pryč od počítače (jdu ven, spát, na nákup apod.) a tak mi vůbec nevadí, že import trvá o chvíli déle. A tak nechám při importu vytvořit Smart Previews, díky čemuž je celý proces úprav plynulejší.

Nezapomeňte Smart Previews aktivovat

Tip: Aby Lightroom při úpravách opravdu používal výše zmíněné Smart Previews, je potřeba tuto volbu potvrdit. V horní liště zvolte Edit – Preferences, pak vyberte záložku Performance, ve které zaškrtněte volbu „Use Smart Previews instead of Originals for image editing“. Tím potvrdíte, že chcete, aby Lightroom použil Smart Previews při úpravách vždy, když jsou k dispozici. Neznamená to tedy, že budete mít rychlejší úpravy, pokud jste Smart Previews nevytvořili. Bez nich to nejde. Dobrou zprávou ale je, že to funguje zpětně (pokud máte Smart Previews z minula, po zaškrtnutí tlačítka s nimi začne Lightroom pracovat).

lightroom-smart-previews-aktivace

Tip: Výše uvedené zaškrtávací tlačítko naleznete pouze ve verzi Lightroomu CC (2015.7) resp. „krabicové“ verzi 6.7. Pokud máte verzi starší, můžete to ale obejít tím, že znemožníte Lightroomu přístup k originálním fotkám. Takže typicky odpojíte externí disk, přejmenujete složku s RAWy apod.

Smart Previews i zpětně?

Tip: Smart Previews můžete vytvořit i zpětně. A vlastně bych vám to i vřele doporučil. Pokud budu uvažovat, že ze všech importovaných fotek budu provádět ještě výběr, tak je opravdu zbytečné ke všem importovaným fotek vytvářet Smart Previews. Tyto chytré náhledy bude mnohem výhodnější vytvořit až jen pro ty vybrané fotky, které budeme upravovat. Bude přeci rychlejší vytvořit chytré náhledy pro 200 fotek než pro 2000. Jak na to?

 • Při importu všech fotek zatím neřešte Smart Previews,
 • v Library modulu proveďte výběr (vytřídění),
 • označte si všechny vybrané fotky (které prošly tříděním) a nahoře v liště zvolte Library – Previews – Build Smart Previews. Poté se spustí proces, při kterém Lightroom vytvoří Smart Previews pro všechny označené fotky. Jen je tedy potřeba počítat s tím, že tento proces zase nějaký čas zabere (zejména pokud se jedná o desítky či stovky fotek).

lightroom-smart-previews-roletka

Pokud tedy nechcete příliš prodlužovat prvotní import všech nafocených fotek, pak Smart Previews neřešte. Proveďte import tak jak jste zvyklí a Smart Previews nechte vytvořit až jen pro ty fotky, které prošly výběrem. Jen počítejte s tím, že i to nějaký čas může zabrat. Osobně pokud jdu třeba spát, tak spustím import všech fotek (třeba tisíc a víc) včetně Smart Previews a je to… protože až já budu spát tak ať si počítač klidně „chroupe“ – a ráno na mě čekají naimportované fotky včetně Smart Previews. Kdybych ale měl na import čekat, tak bych šel cestou „bez Smart Previews“ a dovytvořil bych je zpětně.

Pár dalších tipů pro plynulejší úpravy:

 • Mějte fotky, se kterými právě pracujete, na interním disku nebo na rychlém externím disku s rychlým připojením (ideálně USB3).
 • V nastavení Lightroomu (Edit – Preferences – File Handling) mějte dostatečně velkou Cache paměť (minimálně 10GB) a tudíž i dost místa pro takovou rezervu na systémovém disku.

Shrnutí

Smart Previews jsou zmenšené verze fotek, které si Lightroom může (ale nemusí) při importu nebo i později vytvořit. Pokud s nimi Lightroom pracuje, může to pomoci zrychlit úpravy v Develop modulu. A to zejména pokud Lightroom běží na pomalejším počítači. Pokud se vám zdají úpravy v Develop Modulu zpomalené, pak je to váš případ.

Smart Previews můžete nechat vytvořit už při importu všech fotek nebo pak až zpětně pro fotky vybrané (jen ty, které budeme upravovat). Jen je potřeba nezapomenout potvrdit volbu v nastavení Lightroomu, že se má pracovat se Smart Previews vždy, když jsou k dispozici.

Pokud máte své vlastní zkušenosti, názory, dotazy či chcete něco doplnit, napište vše do komentáře pod článkem 😉

Share

Mohlo by se vám líbit

Komentáře

 1. Ahoj,
  hezké a užitečné. Jen mi tady maličko chybí info o tom, co se pak s těmi Smart Previews děje. Protože díky nim narůstá objem knihovny a buď se musí mazat ručně nebo… 😉
  Ale jinak good job!

  • Díky moc za komentář. Smart Previews zabírají určité místo, ale je to jen zlomek toho, co zabírají původní RAWy. Záleží jestli fotky v katalogu necháte nebo ne – když ne, tak jdou logicky i smart previews pryč. Lze si ověřit jak moc zabírají – Edit – Catalog Settings (tam se tato informace ukáž 😉

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Přejít k navigační liště