Aktualizace Lightroomu přináší nové profily a další

Aktualizace Lightroomu přináší nové profily a další

Současná dubnová aktualizace Lightroomu přináší celou řadu novinek. Zejména to jsou nové profily pro Lightroom, a to včetně kreativních pro zajímavé barvy. Další změnou je přesunu nástroje Dehaze do prvního panelu Basic a také zvětšení plochy pro nastavení křivek. Nyní také stačí najet na preset myší a ihned se ukáže, jak by preset fotku ovlivnil. Více se dozvíte v tomto článku.

lightroom-profily-tlacitko2Společnost Adobe vydala novou aktualizaci Lightroomu CC Classic, Lightroomu CC a také Adobe Camera RAW pluginu. Hlavní změny se týkají profilů, kterých je nyní v Lightroomu výrazně více, než tomu bylo v minulosti. Nově máte v Lightroomu na výběr z celé řady profilů, které jsou přesunuty do Basic záložky.

Konkrétně si můžete profil vybrat v Basic záložce vpravo nahoře kliknutím na čtyři malá okénka. Pak se zobrazí karta s nabídkou všech možných i nemožných profilů.

 

Adobe chce novými profily očividně vyjít vstříc fotografům, kteří mají rádi nejen klasické, ale i moderní efekty. Konkrétně máte na výběr z těchto profilů:

  • Adobe Color,
  • Adobe Monochrome,
  • Adobe Landscape,
  • Adobe Neutral,
  • Adobe Portrait,
  • Adobe Vivid + celá řada kreativních profilů (včetně černobílých převodů) s možností nastavení síly efektu pomocí posuvníku.
  • + navíc si můžete importovat nebo dokonce zakoupit profesionální profily a jimi své fotky upravovat.

Můžete se ptát – co jsou to vlastně ty profily? Stručně a laicky řečeno, jsou to jakési převodníky mezi jedničkami a nulami a tím, co nakonec vidíte na monitoru. RAWy jsou v podstatě jen datové soubory a na Lightroomu je, aby vám zobrazil fotku vizuálně. A profily mu pomáhají vzít v úvahu konkrétní vlastnosti konkrétních snímačů konkrétních typů fotoaparátů (snímač jako takový je barvoslepý) a vyobrazit barvy a tónování tak, aby bylo co nejvěrnější tomu, co výrobce fotoaparátu zamýšlel. Případně tomu, jak jste si fotku představovali vy (a k tomu tam jsou nově kreativní profily).

Nové profily jsem zatím letmo v praxi zkoušel a věřím, že některé si své uživatele najdou. Pro mě osobně je jich použitelných jen pár, ale to je dané tím, že nemám ve zvyku fotky upravovat příliš mnoho. Pokud se chce někdo například barevně vyřádit, určitě mu to nové profily umožní. Pak už bude na každém, aby popustil uzdu své kreativitě a zároveň se nenechal unést a měl své fotografie např. v jedné sérii upravené podobně.

Další změny

Další novinkou je přesun posuvníku Dehaze také do úvodní záložky Basic. Možná jste si už všimli, že nyní stačí najet myší na jakýkoliv z develop presetů a na fotce ihned uvidíte, jak by taková úprava vypadala (dříve se to zobrazovalo jen v náhledu fotky vlevo nahoře). Na první pohled to vypadá jako skvělé zlepšení, ovšem do té doby, než začnete skrolovat mezi presety a na fotce vám začnou skákat úpravy jedna za druhou jako na kolotoči – prostě to vizuálně ruší. Bylo by skvělé, kdyby bylo možné tuto funkci v nastavení vypnout / zapnout. Prostě ať si každý vybere. A konečně se trochu zvětšila plocha pro křivky – díky tomu je lze snadněji ovládat.

Změny se konaly i v Lightroomu CC na Androidu, iOS a ChromeOS. Týkají se spíše jen menších změn – v případě Androidu / ChromeOS najdete nově posuvník Detail, kterým ovlivníte doostření, odšumění a zrno. Vylepšené je i sdílení fotek přes web. Na systému iOS lze nově rovnat linie v záložce Geometry.

 

Share

Komentáře

  1. Ahoj, zajimalo by me jak usporadat poradi jednotlivzch fotek. Dekuji Zuzka

Napsat komentář

Přejít k navigační liště