Jak na barevné tónování v Lightroomu

Jak na barevné tónování v Lightroomu

Adobe Lightroom nabízí nejen možnost své fotky standardně vyvolat, ale také kreativně upravit. A to i z hlediska barev. V tomto článku se naučíte své fotografie v Lightroomu kreativně barevně tónovat – a to vcelku snadno a rychle.

tonovani2Kolorování fotek v Lightroomu můžeme provádět v Develop modulu, přesně řečeno v záložce Split Toning (Dělené tónování). V této záložce se nachází několik posuvníků, pomocí kterých můžeme fotky zajímavě barevně tónovat.

První dva posuvníky (ty v oblasti „Highlights“) slouží k tónování světlých částí fotografií. Spodní posuvníky z oblasti „Shadows“, ovlivní barevně spíše jen stíny ve fotkách. Barevně tak můžeme tónovat samostatně světla / stíny nebo obojí zároveň. To si na praktické ukázce níže ukážeme.

Posuvníkem „Hue“ (Odstín) nastavujeme odstín barvy, pomocí které budeme fotku kolorovat. Výběr konkrétní barvy můžeme udělat 2 způsoby:

  1. posuvníkem Hue
  2. nebo klikneme na šedý obdélník a z nabídky palety barev vybereme tu, která nám bude vyhovovat.

Pouhý výběr odstínu barvy ale s fotkou zatím nic neudělá. Je potřeba ještě nastavit Sytost (Saturation), čímž určíme, jak moc chceme fotku kolorovat. Ještě máme možnost kolorování ovlivnit posuvníkem Balance. To můžeme použít tehdy, když kolorujeme světla i stíny zároveň. Pomocí Balance rozhodujeme, zda-li budeme při kolorování klást důraz spíše na světla nebo na stíny. Vyzkoušet si můžete různé hodnoty i kombinace – meze kreativitě se nekladou a je jen na vás, jak si posuvník nastavíte. Neexistuje zde žádné omezení či nepsané pravidlo. Co fotograf, to jiná představa o barvách…

Praktické tipy pro kolorování děleným tónováním

  1. Hodnoty Saturace (Saturation) používejte raději s citem. Obvykle postačí hodnoty 10-50. Samozřejmě zálež na konkrétní fotce a na vašem vkusu. Občas lze s dobrým výsledkem použít i hodnoty kolem 60.
  2. Dělené tónování nenahrazuje vyvážení bílé. Nejprve vyvažte bílou a pak tónujte.
  3. Tónování přidávejte až k upraveným fotkám.
  4. Zobrazte si fotku před a po aplikaci děleného tónování (k tomu slouží přepínač vlevo nahoře v kartě děleného tónování). Pomůže vám to zachovat objektivní náhled na věc a vaše úpravy „neujedou“.
  5. Klidně si uložte své oblíbené hodnoty jako preset, ať je nemusíte nastavovat vždy zvlášť.

Praktické ukázky

tonovani3Původní fotka bez jakéhokoliv barevného tónování

 

tonovani4Úprava pouze ve světlech: odstín 50, sytost 30. Tímto jsme fotku oteplili ve světlech.

 

tonovani5Úprava pouze ve stínech: odstín 50, sytost 30. Tímto jsme oteplili jen stíny a ne oblohu.

 

tonovani6Úprava pouze ve stínech: odstín 259 sytost 29. Tím jsme přidali fialový nádech stínům.

 

tonovani7Úprava ve světlech i stínech. Světla: odstín 42, sytost 29. Stíny: odstín 239, sytost 18. Tím jsme oteplili světla a ochladili stíny.

 

tonovani8Úprava děleným tónováním ve světlech i stínech. Světla: odstín 60, sytost 17. Stíny: odstín 26, sytost 17.

 

tonovani9Úprava pouze ve stínech: odstín 240, sytost 39. Tímto způsobem jsme do fotky přidali modrý závoj.

Jak lze vidět na praktických ukázkách, možných kombinací nastavení tónování je mnoho a záleží jen na vaší fantazii. Neexistují nějaké zaručené recepty na úspěch – je potřeba zkoušet, experimentovat a hledat takové nastavení, které se bude líbit vám i vašim divákům. Každý člověk má odlišný vkus – proto se nebojte experimentovat a zkoušet. A pokud se vám rozdíly ve výše uvedených ukázkách zdají příliš jemné, věřte, že by to tak mělo být. Tónování by mělo fotce dodat pouze lehký nádech a ne ji přebít barevným nátěrem.

Jakmile zjistíte, že nějakou kombinaci děleného tónování používáte rádi, můžete si na to vyrobit preset. Pak už nebudete muset nastavovat kombinace odstínu a sytosti pokaždé ručně, ale postačí jedno kliknutí myši. Pokud chcete vyzkoušet opravdu profesionální presety nejen pro tónování ale i veškeré úpravy, doporučuji sadu presetů dostupnou na www.presety.cz.

Share

Napsat komentář

Přejít k navigační liště