Exportujeme fotky z Lightroomu

Exportujeme fotky z Lightroomu

Když už máme fotky v Lightroomu upravené a zpracované, je potřeba je vyexportovat. Bez toho bychom nedosáhli požadovaného výsledku. V tomto článku vám ukážu, jak správně nastavit Export fotek z Lightroomu.

Lightroom funguje v praxi tak, že fotky do něj nejprve importujeme, pak je zpracujeme, upravíme a nakonec vyexportujeme. Ve fázi exportu vznikají zcela nové soubory na disku – upravené kopie těch původních (např. RAWů), které zůstávají nedotčené.

Exportem tak Lightroomu v podstatě dáváme příkaz, aby promítl provedené úpravy na původní soubory a vytvořil tak na disku zcela nové fotky – ty upravené.

To zní velmi jednoduše, viďte… jenže možností, jak nastavit parametry exportu, je opravdu hodně. A tak je dobré, než se na export vrhnete, vědět, co kdy jak a proč nastavit. A právě to vám v tomto článku polopaticky ukážu a vysvětlím.

Jak nastavit export v Lightroomu

Fotky z Lightroomu můžeme exportovat buď přes tlačítko „Export“ vlevo dole v Library modulu nebo pomocí klávesové zkratky CTRL SHIFT E (nebo CMD SHIFT E pro Mac). Pak se nám objeví vcelku velké dialogové okno, ve kterém můžeme nastavovat vlastnosti exportu, tj. budoucích vyexportovaných fotek.

Nebudu zde procházet všechno do detailu (to ostatně vysvětluji ve svém videokurzu), ale provedu vás spíše tím nejdůležitějším.

lightroom-export-dialog-01

Kam se má exportovat

To řeší první záložka v nastavení exportu. Můžeme si vybrat z celé řady předpřipravených umístění. Já osobně používám následující:

 • z roletky mám vybrané „Same folder as original photo“ (stejný adresář jako původní fotka),
 • pod tím mám zaškrtnutou volbu „Put in subfolder“ (Vložit do podadresáře)

lightroom-export-dialog-02

S tímto nastavením se mi vyexportované JPGy (nebo i jiné formáty) uloží tam, kde mám původní fotky (RAWy), ale do podadresáře. Ten si nějak inteligentně pojmenuju… pokud exportuju JPGy, tak jej pojmenuju JPG. Takže ve výsledku skončím s adresářovou strukturou např. takovouto: Focení ABC -> RAWy -> JPG. Podadresář JPG pak můžu klidně přesunout o úroveň výše – na roveň s adresářem RAWy (protože adresář JPG v katalogu obsažený není, tak přesuny ničemu nevadí).

Další možností je uložit exportované fotky do uživatelsky vybraného adresáře, což zařídíme první volbou v roletce „Specific folder“.

Přejmenovávání při exportu již neřeším. Vždy je lepší fotky v Library přejmenovat před exportem, abych měl ve výsledku RAWy i JPGy stejně pojmenované a mohl tak v případě potřeby dohledat ručně „páry“. Jedinou výjimkou může být např. přidání klíčových slov do pojmenování souboru při exportu pro web (pro SEO účely).

Kvalita exportu…

…se nastavuje v záložce File settings. Zde si vybíráme, jestli budeme exportovat do JPGu, DNG, TIFFu a podobně. Osobně nejčastěji používám JPG, DNG nebo TIFF (podle potřeby nebo spíše účelu, k jakému bude fotka sloužit).

lightroom-export-dialog-03

V případě JPGu je potřeba zvážit i kvalitu komprese. Je jasné, že např. fotky pro web budou stačit v kvalitě např. 60, zatímco pro tisk a archivaci budeme volit kvalitu 90 a vyšší. Pokud nevíte, co jsou barevné prostory, volte sRGB.

Rozlišení exportu…

můžeme ovlivnit v záložce níže nazvané „Image Sizing“. Zde můžeme ovlivnit rozlišení výsledných exportovaných fotek. Pokud chceme exportovat v plném původním rozlišení, vůbec nic zde nenastavujeme. Jen když chceme fotky zmenšit (např. pro webové stránky, sociální sítě,…), potvrdíme volbu „Resize to fit“ a pak vybereme dle čeho chceme fotku zmenšovat a následně její požadovaný rozměr.

lightroom-export-dialog-04

Pokud fotky zmenšujeme při exportu, stojí za zvážení i jejich lehké doostření, což zařídíme v záložce „Output Sharpening“. V takovém případě je prostřední hodnota „Standard“ vyhovující.

Metadata?

Pokud nechcete, aby se někdo dozvěděl, při jakém nastavení a jakou technikou byly vaše fotky focené, můžete tyto informace (tzv. metadata) z exportovaných fotek vyjmout. Stačí v záložce Metadata vybrat v roletce „Include“ třeba volbu „Copyright only“ nebo některou z dalších mírnějších voleb.

lightroom-export-dialog-05

Vložení vlastního loga

Velmi zajímavou další funkcí je možnost vložit do fotek své vlastní logo. Lze si vybrat mezi textem a obrázkem (v takovém případě doporučuji použít průhledný PNG). Mimochodem jak si v Photoshopu vytvořit vlastní logo jsem psal tento návod na Fotorádci.

Vkládané logo můžeme různě napozicovat, nastavit mu míru prolnutí (tedy jeho viditelnost), velikost a mnoho dalšího. Vše naleznete tehdy, když zaškrtnete volbu „Watermark“ a pak v roletce vyberete poslední možnost „Edit Watermarks…“.

Jestli se chcete tuto fantastickou funkci naučit používat, mrkněte na tento návod, ve kterém jsem krok za krokem ukázal, jak do exportovaných fotek vkládat v Lightroomu logo. A to včetně možnosti vyrobení presetů (přednastavení) pro toto vkládání. Vše lze tedy solidně zautomatizovat a ušetřit si tak doslova hodiny času. Jestli dáváte přednost živé ukázce, ještě detailněji vše na praktických příkladech ukazuji ve svém videokurzu pro Lightroom.

A co dál? Presety pro export…

To je zhruba to nejdůležitější, co byste mohli při exportu fotek z Lightroomu potřebovat. Samozřejmě některé detaily lze probrat více do detailu, ale to by vydalo ne na jeden článek, ale spíš na malou knihu nebo samostatný kurz. Však i proto je správné nastavení exportu součástí mého videokurzu, který jsem již výše zmiňoval.

Exportování fotek z Lightroomu obsahuje celou řadu možností a voleb… a málokomu by se chtělo to vždy ručně přenastavovat. To by bylo časově příliš náročné. Proto nám Lightroom nabízí opět možnost automatizace exportu, a to pomocí presetů pro export.

Presety pro export jsou v podstatě přednastavení exportu. S jejich pomocí si můžeme na jedno kliknutí myši vyvolat nastavení exportu pro instagram, na další kliknutí myši nastavení exportu pro tisk, atd. Jinak řečeno, preset pro export si zapamatuje naše dosavadní nastavení exportu a my si jej pak můžeme kdykoliv později kliknutím na preset znovu obnovit.

lightroom-export-dialog-06

Preset vytvoříme tak, že nastavíme požadované parametry exportu (což jsme doposud dělali) a pak vlevo dole vybereme volbu „Add“ (přidat). Preset pojmenujeme a je to. Pro výrobu dalšího presetu přenastavíme možnosti exportu do jiných požadovaných hodnot a znovu tlačítkem „Add“ uložíme další nový preset. A tak dále, dokud nebudeme mít k dispozici všechny používané přednastavení pro export.

Osobně presety pro export používám vždy, ušetří to hromadu času. Tyto své velmi šikovné presety nabízím na webu presety.cz. V mém balíku presetů jsou nejen presety pro export, ale i presety pro úpravy a nástroje lokálních úprav. Tedy vše, co může běžný fotograf potřebovat.

Shrnutí

Exportování fotek z Lightroomu je potřeba nepodcenit. Špatným nastavením exportu bychom totiž mohli degradovat své dosavadní úsilí v Lightroomu. Ovšem stačí znát alespoň ty nejdůležitější možnosti nastavení exportu a jste z toho nejhoršího venku 🙂 A to je to, co jsem vám v tomto článku ukázal – ty nejdůležitější parametry exportu a jejich doporučená nastavení. Samozřejmě jsou i další vychytávky, na které v tomto článku již není prostor (jsou uvedeny v mém videokurzu pro celý Lightroom).

V případě dotazů či připomínek neváhejte využít komentáře níž pod článkem. Rád s vámi proberu vše co vás zajímá a zodpovím na dotazy 😉

 

Share

Komentáře

 1. Zdravím vás. Upravil jsem si fotečky z oslavy narozenin, při exportu jsem je optimalizoval pro přehrávání na obrazovce, pridal vodoznak a uložil na disk. Potom jsem je chtěl vložit do fotky google a sdílet s přáteli, ale nejdou tam nahrát. Jiné fotky, dříve vytvořené o stejné velikosti v pohodě nahrát jdou. Nevíte,, kde může být problém? Mirek

 2. Dobrý den, exportoval jsem fotky do podsložky ve které mám uloženy RAWy a podsložku jsem si nazval JPEG.
  V nastavení exportu jsem zaškrtl možnost přidat do katalogu. Když si nyní kliknu na hlavní složku, ve které je podsložka s JPEGy, ukáží se mi nejen RAWy ale i JPEGy z podsložky. Dá se to nějak nastavit, abych viděl jen RAVy a JPEGy si zobrazím až otevřením podsložky?
  děkuji

 3. Dobrý den, exportoval jsem fotky do podsložky ve které mám uloženy RAWy a podsložku jsem si nazval JPEG.
  V nastavení exportu jsem zaškrtl možnost přidat do katalogu. Když si nyní kliknu na hlavní složku, ve které je podsložka s JPEGy, ukáží se mi nejen RAWy ale i JPEGy z podsložky. Dá se to nějak nastavit, abych viděl jen RAVy a JPEGy si zobrazím až otevřením podsložky?
  děkuji

 4. Dobrý den,

  máte článek o exportu opravdu skvěle zpracovaný, mám však zcla základní problém – v LR vůbec tlačítko export nemám….?! Ani klávesovou zkratkou nelze vyvolat…

  Mám nově předplácenou verzi na měsíc (na zkoušku).

  Můžete mi prosím poradit, kde může být problém?
  Děkuji Vám!
  M.

 5. Dobrý den, Tomáši,
  lze exportovat na jednou více složek?
  Příklad, fotil jsem událos z které mám jednu kořenovou složku nazvanou dano událostí a v ní 30 podsložek.
  Kýžený výsledch by byl kdybych označil oněch třicet složek a vyexportoval s obsahem na jeden export.

  Děkuji,
  JZ

 6. Dobrý den, Tomáši, v pořádku každý má své práce dost a starostí nad hlavu:o)
  Ano potřeboval bych exportovat více složek 1:1, např. mám LR 30 složek s DNG originály a po postprodukci je potřebuji exportovat na disk kde by po exportu bylo oněch 30 složek v JPEG, ano jak píšete, uložit do podsložek.

  Děkuji,
  JZ

Napsat komentář

Přejít k navigační liště