Import do Lightroomu: jak nastavit náhledy?

Import do Lightroomu: jak nastavit náhledy?

Import fotek do Lightroomu není jen nutné zlo, ale naopak způsob, jak si následně usnadnit práci. Jen je potřeba vědět, jak import nastavit – a to zejména náhledy. V tomto článku pro vás mám polopatický návod, jaké náhledy při importu kdy zvolit (a proč). Díky tomu budete Lightroom moci používat efektivněji, rychleji a lépe.

Možná už znáte magickou zkratku CTRL SHIFT I, která nás přenese do importovacího okna. Tedy tam, kde můžeme vybrat, co a jak chceme „nacpat“ (odborně „importovat“) do Lightroomu. Já už jsem se nastavení importu věnoval v tomto samostatném článku (který pokud jste mimochodem zatím nečetli a nemáte v importovaní zrovna jasno, považujte za povinnou četbu). Nebudu tedy znovu opakovat to, co již bylo vysvětleno a vrhnu se rovnou na nastavení náhledů. To je totiž jedna z naprosto klíčových funkcí importu. A tak vám teď prakticky ukážu, jak náhledy nastavit, aby vše dobře dopadlo.

lightroom-import-nahledy0

Co jsou náhledy

Ještě než se dostanu na nastavení náhledů, tak se musím nutně zastavit u náhledů jako takových. A to proto, že většina uživatelů Lightroomu má v tomto ohledu velké mezery a mezi fotografy panují zmatky.

Jak už jsem popsal v tomto článku, Lightroom nechává moje originální fotky nedotčené. Prostě s nimi vůbec nijak nemanipuluje, nemění je. A tak pro účely jakési vizualizace mých úprav potřebuje mít k dispozici nějakou „kopii“ původního originálu. Na této kopii mi bude mé prováděné úpravy ukazovat. A těmito kopiemi jsou náhledy. Jsou to jen „virtuální soubory“, které existují jen v prostředí Lightroomu. Nikde žádné nové RAWy ani JPEGy nevznikají.

Takže náhledy slouží k tomu, abych já jako fotograf viděl úpravy, které s fotkou provádím. A přitom originál zůstává nedotčený.
Zde bych chtěl rovnou vyvrátit pochyby začátečníků: nastavení náhledů vůbec neovlivní výslednou kvalitu exportu. Ten probíhá vždy z původních originálů, a tak na kvalitu exportovaných fotek nemá nastavení náhledů žádný vliv!

Jak nastavit náhledy při importu

A teď už se dostávám k tomu klíčovému – a tím je nastavení náhledů při importu. Já si totiž mohu zvolit, jak kvalitní tyto náhledy budou a jaké budou mít rozlišení.

lightroom-import-nahledy1

Nastavení náhledů se provádí v importovacím okně vpravo v roletce, napravo od nápisu „Build Previews“. Je tam několik možností v roletce:

  • Minimal: malá velikost náhledů (z fotoaparátu), která se příliš nehodí pro seriozní práci v Lightroomu.
  • Embedded&Sidecar: Lightroom použije co největší náhled vytvořený už ve fotoaparátu – tyto náhledy ovšem nerespektují správu barev, takže nebrat.
  • Standard: novější verze Lightroomu umí zjistit rozlišení mého monitoru a nastavit rozlišení náhledu takové, aby pokrylo právě displej (bez zvětšování). Použije se Adobe RGB barevný profil. Vytvoření náhledu chvilku trvá, ale stojí to za to.
  • 1:1: nejkvalitnější verze náhledu, který je v plném původním rozlišení (tj. jako Standard, ale v plném rozlišení.

V praxi se nejčastěji používají poslední dvě verze náhledů, a to Standard nebo 1:1.

Kdy který zvolit?

Standard verze náhledů mi umožní prohlížení fotek i v Loupe View (jedna fotka na obrazovce) bez čekání. Import netrvá příliš dlouho. Ovšem jakmile chci fotku zvětšit, budu nějakou tu sekundu muset čekat.

1:1 verze náhledů mi umožní fotky nejen prohlížet v Loupe View (jedna fotka na obrazovce), ale bez čekání je i zvětšovat na 100% velikost. To se hodí tehdy, když si chci ověřit ostrost a šum. Jedinou nevýhodou je, že import při 1:1 velikosti náhledů trvá znatelně déle, než při nastavení Standard. Prostě nic není zadarmo 🙂

Pokud tedy víte, že často své fotky zvětšujete, zvolte raději 1:1 verze náhledů. Jen se obrňte trpělivostí, protože import pak může být třeba i dvakrát tak delší, než při volbě verze Standard. Jestli své fotky příliš nezvětšujete, bude vám stačit verze Standard.

Tip: Vytvářet náhledy můžete i zpětně – kdykoliv k jakýmkoliv fotkám. Takže pokud si to později rozmyslíte, není to problém.

Kvalita náhledů

Doposud byla řeč v podstatě jen o rozlišení náhledů. Lightroom ještě nabízí možnost nastavit kvalitu těchto náhledů ve smyslu JPG komprese (jako u fotoaparátu). To je ovšem v nastavení katalogu (Edit – Catalog Settings – File Handling – Preview Quality).

V praxi platí, že obvykle si vystačíme se zlatou středí cestou. Ale může se stát, že na fotkách s velmi jemnými přechody (např. modrá obloha, šedočerné plochy) se může objevit tzv. posterizace, tj. hrubé přechody mezi jemnými tonálními odstíny. Taková vada na kráse lze řešit – kvalitnějším náhledem (pokud to ovšem není problém už samotné zdrojové fotky!).

Smart Previews

Kromě nastavení rozlišení a kvality náhledů můžeme použít ještě takzvané Smart Previews. Opět se jedná o jakési „virtuální“ soubory, které existují jen uvnitř Lightroomu. A proč že jsou tak moc užitečné?

lightroom-import-nahledy2Umožňují mi s fotkami v Lightroomu pracovat i tehdy, když nemám přístup k originálům. To běžně v Lightroomu není možné – vždy je potřeba mít originály k dispozici (ať už na interním disku, externím disku, síti atd.). No a tyhle Smart Previews mi umožňují třeba to, že mám fotky na externím disku, ten odpojím a na cestách mohu i tak své fotky spravovat a upravovat.

K tomu je ovšem potřeba při importu zaškrtnout volbu „Build Smart Previews“. A jak už jsem v tomto článku zmínil – že nic není zadarmo – tak to platí i v tomto případě. Vytvoření Smart Previews prodlouží import zhruba 2x. Navíc tyté Smart Previews zaberou na systémovém disku zhruba tolik místa, jako středně velké JPEGy.

Tip: Smart Previews můžete použít i tehdy, když vás počítač při úpravách brzdí. O tom jsem již publikoval tento samostatný článek.

Shrnutí

V podstatě je to velmi snadné – stačí si jen rozmyslet, jestli budu chtít své fotky v Lightroomu zvětšovat nebo ne. Pokud ne (nebo jen výjimečně), stačí mi zvolit náhledy ve verzi Standard. No a pokud občas nějakou tu fotku zvětším, tak si pár sekund počkám.

Pokud ovšem často své fotky zvětšuji (ostrost, šum, detaily), tak se vyplatí nastavit náhledy na 1:1. Sice bude import o trochu delší, ale zvětšování bude okamžité.

Smart Previews pak slouží ke správě a úpravám fotek, které nemám k dispozici v počítači. Také je lze použít v případě, kdy mám pomalý počítač.

No a pokud něco při importu zapomenu, vždy mohu dodatečně jak náhledy, tak Smart Previews dořešit.

Máte nějaké své postřehy, dotazy či připomínky k náhledům? Napište je do komentáře níže 😉

Share

Komentáře

  1. Ahoj, snad bych jen doplnil, ze nahledy 1:1 jsou super a problem jejich datove narocnosti se da resit v nastaveni katalogu, kde lze zaskrtnout, ze se napr. po 30 dnech automaticky smazou a uvolni misto pro dalsi nove. ?

  2. Fajn článek.
    Nikde jsem ale nenašel možnost nastavení/zobrazení popisků/informací náhledů, jako je to např. v katalogu (např. datum vytvoření). Lze toto vůbec nastavit?

  3. Ahoj super články, jen tápu v tom jak a kde nastavit ukládání náhledů a všeho dalšího mimo systémový disk. Hrozí rychlé zaplnění SSD, nějakou cash pamět mi kolega promazal, ale asi by bylo lepší některé věci přesměrovat.Hodil by se na toto téma další článek.Díky. M.

Napsat komentář

Přejít k navigační liště