Jak na chybějící a přesunuté fotky v Lightroomu

Jak na chybějící a přesunuté fotky v Lightroomu

Dřív nebo později se to stane každému. Chcete upravovat fotky a najednou vám Lightroom napíše „Photo is missing“. Nebo se dokonce u celého adresáře zobrazí otazník a se všemi fotkami v něm nelze pracovat. V tomto článku zjistíte, proč se tak děje a jak takovou situaci během pár sekund elegantně a snadno vyřešit.

Pokud se vám to ještě nestalo, tak věřte, že je to jen otázkou času. I zkušení uživatelé Lightroomu se občas takzvaně „utnou“ a s velkým překvapením zjistí, že Lightroom odmítá pracovat s jejich fotkami. Ne že by Lightroom nechtěl, ale spíš nemůže – nemá je totiž k dispozici. Jak se taková situace stane? Velmi snadno.

Jak k takové situaci dochází

Stačí, abyste své fotky, které máte v Lightroomu naimportované:

 • někam přesunuli,
 • přejmenovali je,
 • přejmenovali adresář, ve kterém se fotky nachází,
 • přejmenovali externí disk, na kterém fotky jsou (to může udělat i sám operační systém).

To všechno jsou změny, které Lightroom nenese vůbec dobře. Výsledkem je, že Lightroom najednou nebude moci s fotkami pracovat a zobrazí vám u nich vykřičníky s hláškou že „Photo is missing“, česky řečeno „Fotka se postrádá“.

lr-chybejici-soubory01

Proč je to pro Lightroom problém

Je potřeba si uvědomit, že importem fotek do Lightroomu pouze vytváříme spojení mezi originálními fotkami (RAWy, JPEGy) a katalogem v Lightroomu. Při importu se stane pouze to, že Lightroom zjistí, kde se nachází originální importované fotky a vytvoří si z nich pro své vlastní účely takzvané náhledy (se kterými mimochodem pak pracujeme při úpravách). Originální fotky tak zůstávají nedotčené tam, kde je máme.

Pokud my tyto naimportované fotky přejmenujeme, přesuneme nebo přejmenujeme např. adresář, Lightroom k takovým fotkám najednou ztratí přístup. Prostě najednou nebude vědět, kde jsou. To bychom takové úpravy museli provést přímo v Lightroomu, pak by to bylo v pořádku. Pokud ale takové úpravy provedeme mimo Lightroom, zrušíme tím ono „spojení“ mezi katalogem Lightroomu a originálními fotkami. A Lightroom přestane mít možnost s takovými fotkami pracovat. Jedinou výjimkou by byla situace, kdy bychom při importu vytvořili „Smart previews“. Pak bychom originální fotky ke katalogizaci a úpravám nepotřebovali.

Jak to snadno vyřešit

Pokud už jsme výše uvedené změny provedli mimo Lightroom a najednou Lightroom hlásí, že fotka schází a nebo je dokonce u celého adresáře otazník, můžeme to i tak velmi snadno vyřešit.

Pokud jsme jen přejmenovali nebo přesunuli jednu nebo pár fotek, postupujeme následovně:

 • v Library modulu si zobrazíme fotky v režimu Grid (mřížka),
 • klikneme na malou ikonku vykřičníku u inkriminované fotky,

lr-chybejici-soubory01x

 • v malém okénku klikneme na Locate,

lr-chybejici-soubory02

 • nalezneme soubor a klikneme na Select.

lr-chybejici-soubory03

 

Tímto postupem jsme Lightroomu ukázali, kde se původní fotka nachází a tím jsme znovu obnovili napojení mezi katalogem Lightroomu a originální fotkou. Pokud jste takto přesunuli do jiného adresáře více fotek, nemusíte to dělat pro každou zvlášť. Lightroom je chytrý a ostatní chybějící fotky (pokud se nachází ve stejném novém adresáři) si již sám načte. Jen je potřeba mít zaškrtnutou volbu „Find nearby missing photos“ viz print obrazovky výše. Že toto nalezení i ostatních fotek proběhlo v pořádku si ověříte tak, že i u ostatních fotek zmizí malé ikonky vykřičníků.

Pokud jsme přejmenovali nebo někam přesunuli celý adresář (což je i případ změny písmenka u ext. disku), zobrazí se nám v Library modulu u celého adresáře otazník. Postupujeme takto:

 1. Pravým tlačítkem myši klikneme na adresář s otazníkem,
 2. vybereme volbu „Find missing folder“ (najít chybějící adresář),
 3. v dalším okně vybereme příslušný adresář a volbu potvrdíme.

lr-chybejici-soubory05

Tímto postupem jsme Lightroomu ukázali cestu k novému umístění adresáře a znovu obnovili tak zase to zmíněné spojení mezi katalogem a originálními fotkami.

Výhodou obou výše uvedených řešení je, že nemusíme znovu nic importovat, vytvářet náhledy a podobně. Lightroom vše automaticky načte, a to včetně již provedených úprav (pokud jsme nějaké provedli).

Tip: Synchronizace adresáře. V praxi se také může stát, že naimportujeme do Lightroomu celý adresář fotek. A třeba druhý den do adresáře nakopírujeme ještě další zapomenuté fotky. Nemusíme pak složitě hledat, které fotky jsou ty nové, označovat je a dávat k importu. Lightroom nám nabízí mnohem elegantnější a snazší volbu:

 • Pravým tlačítkem myši klikneme (v Library modulu) na příslušný adresář a zvolíme „Synchronize folder“ (synchronizovat adresář),
 • pokud jsme nějaké fotky do adresáře přidali, Lightroom to automaticky zjistí, vybere si je a nabídne nám možnost je dodatečně importovat,
 • v importovacím dialogu už si zvolíme příslušné nastavení pro import a tyto nové fotky klasicky importujeme (ty se poté zobrazí v tom původním adresáři).

lr-chybejici-soubory06

Také se z nějakého důvodu může stát, že máme na více místech zcela totožné adresáře s fotkami. Jeden např. na externím disku a druhý na disku interním. A my jsme omylem importovali fotky z disku externího. Pokud máme tytéž soubory na disku interním a chceme pracovat s těmi na disku interním, klikneme pravým tlačítkem myši na adresář a vybereme „Update folder location“ (aktualizovat umístění adresáře). Pak vybereme adresář s fotkami na disku interním a volbu potvrdíme. A pak už jen pracujeme s fotkami na tom disku interním.

lr-chybejici-soubory04

Shrnutí a doporučení

Jakmile jednou fotky do Lightroom naimportujeme, měli bychom je ponechat na stejném místě se stejným pojmenováním. Tedy alespoň do té doby, dokud je z Lightroomu zase neodstraníme. Pokud bychom se této zásady nedrželi, můžeme se velmi snadno dostat do situace, kdy Lightroom k takovým fotkám ztratí cestu (přístup) a my to budeme muset řešit. Výše uvedený postup je myslím velmi snadný a bývá to otázka pár sekund. Takže pokud se vám něco takového stane (což se opravdu stává všem a není zač se stydět), použijte výše uvedený návod a během pár sekund máte problém vyřešený.

Share

Mohlo by se vám líbit

Napsat komentář

Přejít k navigační liště