Jak na přehlednější panely v Lightroomu

Jak na přehlednější panely v Lightroomu

Aby práce v Lightroomu příjemně „odsejpala“, je potřeba mít vše přehledně nastavené. Vše potřebné má být pěkně na dosah a naopak zbytečnosti nemají rušit koncentraci. V tomto článku pro vás mám návod, jak si snadno upravit veškeré panely tak, aby vyhovovaly vašim potřebám.

Jak už asi víte (nebo brzo zjistíte), v Lightroomu to funguje tak, že uprostřed je vždy fotka (nebo více fotek). A okolo jsou různé panely nabízející všechny možné funkce a nabídky. Tyto panely se liší podle zvoleného modulu (Develop, Library, Slideshow,…). Co je ale podstatné – my si můžeme nastavit:

  1. zda-li vůbec a kde tyto panely uvidíme,
  2. jaký obsah v těchto panelech uvidíme.

Jak nastavit viditelnost panelů

Postranní panely můžeme v jakémkoliv modulu nezávisle na sobě skrýt kliknutím na příslušný okraj obrazovky (tam, kde je malý miniaturní trojúhelník) . Takto skrytý panel lze dočasně zobrazit tím, že najedeme myší až do okraje obrazovky. Až přejedeme kurzorem pryč, panel zase zmizí. Chceme-li panel opět zobrazovat trvale, klikneme opět do příslušného okraje obrazovky. Tento postup funguje stejně jak pro oba boční panely, tak pro horní i spodní panely.

Tip: Schované panely (zobrazující se jen po najetí myší) se hodí zejména majitelům malých monitorů. Díky schovaným panelům je pracovní plocha pro fotku větší a přitom jsou panely po najetí myši k dispozici. Osobně jsem zvyklý mít panely (kromě horního) vždy k dispozici, jelikož mám velký monitor. Horní panel se mi ale automaticky skrývá, protože pro přepínání mezi Library a Develop modulem používám klávesové zkratky G (grid = mřížka = Library modul) a D (develop). Ale to vše je samozřejmě jen o zvyku 🙂

lightroom-panely01

Praktické tipy:

  1. Pro skrytí (i opětovné zobrazení) obou postranních panelů stačí zmáčknout klávesu Tab.
  2. Pro skrytí všech panelů (oba boční i oba horní) i jejich opětovné zobrazení použijeme kombinaci kláves SHIFT Tab.
  3. Pokud preferujete klávesové zkratky, použijte F5 (horní panel), F6 (spodní filmový pruh), F7 (levý panel), F8 (pravý panel).

Kromě viditelnosti panelů můžeme nastavit i jejich šířku / výšku. Stačí najet myší na okraj panelu. Až se zobrazí dvojitá šipka, změníme velikost panelu tažením myši (viz print obrazovky níže). Širší pravý postranní panel v Develop modulu umožňuje jemnější úpravy posouváním posuvníků. Daní za to je méně prostoru pro fotku samotnou. Ovšem i pro malé monitory je tu pomůcka – pro jemné změny posuvníků stačí používat klávesu SHIFT viz tento článek. Ostatní panely nemusí být vyloženě velké. Velikost spodního filmového pruhu pak ovlivní velikost jednotlivých náhledů v něm.

Tip: A pokud chcete ušetřit ještě trošku víc místa, tak si klávesou T vypněte spodní „toolbar“ a případně si v operačním systému nastavte automatické schovávání spodního panelu.

lightroom-panely-kurzor

Jak nastavit přehledně obsah panelů

Oba postranní panely nám umožňují nastavit, co v nich v jaké podobě uvidíme. My můžeme ovlivnit:

  1. Jaké záložky v panelech uvidíme.
  2. Zda-li bude vždy otevřená jen 1 záložka nebo se budou otevřené záložky kupit na sebe.

ad 1) Zobrazené a skryté záložky

Možná se vám někdy v Lightroomu stalo, že vám z ničeho nic zmizela nějaká záložka. Například Křivky v Develop modulu. Nejednoho může taková událost „rozhodit“… a přitom je příčina tak triviální, až je to celé úsměvné 🙂 Pravým kliknutím myši na nějakou ze záložek si můžeme zobrazit seznam jednotlivých záložek. A právě v tomto seznamu můžeme vybrat, které ze záložek chceme v panelu vidět. Takže pokud například vím, že nikdy nic neměním například v záložce Transform a Camera Calibration, tak si je mohu skrýt, aby nezabíraly zbytečně místo. Nebo pokud jsem si všiml, že mi tam nějaká schází, opět si ji tímto postupem aktivuji.

Skrývání záložek osobně příliš nedoporučuji, protože v každé záložce bývá něco zajímavého a při použití takzvaného „Solo módu“ (viz níže) nebude vadit, když budou všechny záložky vidět.

lightroom-panely02

Tip: pokud si budete chtít někdy z někoho takzvaně „utáhnout“, skryjte potají všechny záložky a sledujte reakce 🙂

ad 2) přehledný Solo mód

Jednotlivé záložky můžeme v Lightroomu vidět třeba všechny najednou. To ale bývá dost nepřehledné a vyžaduje to neustálé rolování myší nahoru a dolů. Z mého pohledu mnohem přehlednějším řešením je mít otevřenou vždy jen jednu záložku (tu, kterou zrovna potřebuji) a všechny ostatní nechat automaticky zavřít. Tato funkce se nazývá „Solo mód“ a nalezneme ji opět po pravém kliknutím myši do seznamu záložek. Poté, co Solo mód aktivujeme, bude otevřená vždy jen jedna vybraná záložka a ostatní se samy zavřou (minimalizují). Díky tomu je vše přehlednější a snadněji dostupné.

Solo mód lze nastavit nezávisle na sobě pro veškeré panely v Lightroomu. Takže třeba v pravém panelu v Library modulu jej můžete mít aktivovaný, zatímco v Develop modulu ne. Volba je zcela na vás. Já osobně Solo mód používám všude, jsem na něj zvyklý.

lightroom-panely03

Jak vše nastavit

Výsledná volba je zcela na vás – každý je zvyklý na něco jiného. Já například používám velký monitor, a tak všechyn panely (kromě horního) mám vždy viditelné. Horní panel vidět nepotřebuji, jelikož k přepínání mezi Knihovnou a Develop modulem mi stačí klávesové zkratky G a D. Spodní filmový pruh mám velký tak akorát, abych od sebe odlišil jednotlivé fotky. Detailně je vidět nepotřebuji. Stačí mi, když v něm mohu se SHIFTem označit sérii podobných fotek. Boční panely mám pak velké tak akorát jak jsem zvyklý 🙂

Při selekci fotek v Library modulu (v režimu Loupe View = 1 fotka = kl. zkratka E) jsem zvyklý schovat postranní panely klávesou TAB, aby byla fotka co největší. Levý ani pravý panel k selekci nepotřebuji.

Ještě pro vás mám jeden tip – v Library modulu si můžete v záložce Folders (Adresáře) nastavit, zda-li u nich chcete vidět volné/obsazené místo, počet fotek, status nebo nic. Stačí pravým tlatíčkem myši kliknout na příslušný disk (pokud pracujete v Lightroomu s více disky bude jich tam víc) a zvolit to, co chcete vidět. Ale to už je opravdu jen drobnost na závěr…

Pokud máte nějaký svůj vlastní tip nebo radu, napište to do komentáře níže. Samozřejmě jako obvykle na všechny dotazy budu zodpovědně reagovat 😉

Share

Mohlo by se vám líbit

Napsat komentář

Přejít k navigační liště