Jak na stylovou video slideshow v Lightroomu

Jak na stylovou video slideshow v Lightroomu

Adobe Lightroom umí fotky nejen katalogizovat a upravovat, ale umí z nich udělat i prvotřídní video slideshow. A to je něco, co dokáže vašim fotkám dodat další rozměr. Proto vám dneska prozradím, jak v Lightroomu během 5 minut vytvořit fantastickou video slideshow s hudbou na pozadí. To se může hodit třeba svatebním fotografům.

Proč video slideshow

Video slideshow má oproti běžnému prohlížení fotek 2 zásadní výhody:

 1. Dokáže rozpohybovat vaše fotky (různé decentní efekty jako posouvání, zoomování, prolínání).
 2. Hudba na pozadí dokáže výrazně umocnit prožitek z fotek (např. zvýrazní emoce).

Video slideshow z fotek má oproti klasickým fotkám tu nevýhodu, že pro jejich zhlédnutí potřebujete nějaké digitální zařízení (počítač, telefon, televizi, tablet,…). Na druhou stranu kdo takové zařízení v dnešní době nemá, že? Navíc žijeme v době, kde video je výrazně používáno jako marketingový kanál, a tak proč své fotky nerozpohybovat právě do videa pomocí video slideshow? A to samozřejmě Lightroom umí. A vcelku na jedničku, viz níže.

Jak vytvořit video slideshow v Lightroomu

Nejprve se přepneme do modulu s názvem Slideshow. Tam nás bude nejvíce zajímat pravý panel, ve kterém se nastavují hlavní vlastnosti budoucí video slideshow.

Nejprve je potřeba si uvědomit, že budoucí video slideshow bude mít poměr stran 16:9 (v poměru stran 4:3 nabízí Lightroom jen rozlišení 640×480, což je v dnešní době prehistorie). Takže je nutno počítat s tím, že:

 1. fotky se vždy shora a zespod oříznou,
 2. pro video slideshow se více hodí fotky na šířku než fotky na výšku.

lightroom-slideshow-0

Pro dosažení stylové jednoduché video slideshow bez zbytečných blbostí kolem Vám doporučuji následující nastavení:

 • Zaškrtnout pouze „Zoom to fill frame“ což je zcela první volba (díky tomu fotky zcela vyplní celé pole určené pro slideshow; fotky na výšku se proto výrazně oříznou – pokud máte pro slideshow fotky spíš jen na výšku, tak tuto volbu nepotvrzujte).
 • Ostatní zaškrtávací políčka necháváme prázdná.
 • V záložce Layout nastavíme všechny posuvníky na hodnotu 0.
 • V záložce Titles si můžeme zvolit úvodní (intro screen) a poslední snímek jako volitelný navíc (např. pro úvodní název, titulky apod.).
 • V záložce Music si ikonkou + přidáme hudbu na pozadí (můžeme až 10 skladeb, pokud máme hodně fotek).
 • Záložka Playback je pak velmi důležitá a zajímavá, jelikož vybíráme mezi 2 režimy:
  • Automatic: vždy vybíráme tento režim, který nabízí více dalších nastavení.
  • Manual: zde bychom museli mezi jednotlivými slajdy překlikávat (nesmysl).

lightroom-slideshow-1

V záložce Automatic pak máme na výběr zase několik možností:

 • Sync Slides to Music: Lightroom umí sledovat rytmus použité audio skladby a načasovat přechody mezi jednotlivými fotkami právě do rytmu skladby, což je naprosto úžasná věc. Bohužel ale logickou daní za tuto funkci je, že pak nemusí vyjít všechny slajdy akorát na skladbu (protože rychlost přeskakování mezi fotkami je v podstatě daná rytmem hudby).
 • V případě že předchozí volbu nepoužijeme, tak máme možnost ručně nastavit délku zobrazení jednoho slajdu a délku prolínání mezi slajdy.
 • Butonek Fit to Music zaručí, že fotky vyjdou akorát do délky hudby (tak se nedivte, že vám tento butonek změní předtím nastavené posuvníky, to je normální, ale i tak si můžete alespoň vybrat poměr obou délek).
 • Pan and Zoom: zaručí jemné posouvání a zoomování – zde doporučuji nastavit na nejmenší hodnotu.
 • Quality pak má vliv pouze a jenom na náhled video slideshow, takže pokud chcete mít náhled co nejrychleji, zvolte volbu Low (a naopak). Na kvalitu výsledného exportovaného videa to však nemá vliv.

Své oblíbené nastavení si samozřejmě můžeme uložit formou Template, a to v levém panelu. V záložce Template Browser klikneme na ikonku + a uložíme si nastavení pro příště.

Tip: Pokud máte ve své slideshow fotky na výšku, můžete je v hlavním poli posunout a tím natavit, jak se ve slideshow oříznou.

Export video slideshow

Když je vše hotovo, můžeme video slideshow uložit, a to butonkem vlevo dole „Export video…“. Pak už jen vybereme rozlišení 720p nebo 1080p (což je lepší) a dáme uložit. Počítejte s tím, že Lightroom bude video slideshow nějakou dobu vytvářet, určitě to není otázka minuty. Záleží na délce a výkonnosti počítače, může to být třeba i hodina času. S tím je potřeba počítat.

Ostatní nastavení

Možná jste si všimli, že spoustu nastavení v pravém panelu jsem přeskočil. A to záměrně, protože to jsou zbytečnosti, které video slideshow z mého pohledu degradují. Naším cílem je dát vyniknout fotkám a ne nějakým stínům či obrázkům na pozadí a podobně. Zajímavé může být snad jen možnost vložení loga na popředí slideshow v záložce Overlays (watermarking). Klidně si ostatní volby projděte a vyzkoušejte, ale s největší pravděpodobností se vrátíte zpět do jednoduché klasické video slideshow, kde hlavní roli hrají fotky 🙂

Ještě více praktických tipů a vychytávek, a to včetně video návodů „jak na to“ a praktických ukázek naleznete v mém Video kurzu Adobe Lightroom: Lroom, který si můžete ještě dnes objednat na www.lroom.cz.

A to je vše – jak vidíte, není to nic složitého. Jde o to si to celé jen jednou dvakrát vyzkoušet a příště už to půjde samo. Navíc když si své vytvořené nastavení uložíte jako přednastavení (Template), příště už nebudete muset vůbec nic ručně nastavovat. Své dotazy či připomínky neváhejte psát do komentářů pod článkem.

Share

Komentáře

 1. Ahoj, zajimalo by me jak usporadat poradi jednotlivzch fotek. Dekuji Zuzka

Napsat komentář

Přejít k navigační liště