Jak se zbavit výchozích presetů v Lightroomu

Jak se zbavit výchozích presetů v Lightroomu

Již nějakou dobu jsou výchozí presety v Lightroomu trnem v oku mnoha fotografům. Pomyslnou korunu tomu Adobe nasadilo poslední aktualizací (7.3), která přidala ještě více těchto presetů „z výroby“. Naštěstí mám pro vás návod, jak se všech těchto presetů během jedné minuty zbavit.

Znáte to… máte krásně uspořádané své vlastní presety, které rádi používáte a máte je stále na očích. A pak přijde Adobe se svými vlastními presety, které se vám snaží vnutit tím, že je umístí přímo nahoru – před ty vaše presety. Nejsměšnější (nebo nejsmutnější?) na tom všem je, že není způsob, jak tyto presety přímo v Lightroomu odstranit, smazat, zneviditelnit, vystřelit na Měsíc, no prostě se jich zbavit. Naštěstí zlaté české ručičky jsou tu a jako obvykle nabízí snadnou pomoc 🙂

Jak se zbavit presetů oficiální cestou

jak-skryt-presety-03

Existuje způsob, jak se otravných presetů zbavit, aniž bychom museli zasahovat do kódu Lightroomu nebo umazávat jakékoliv soubory.

Jak na to:

 1. Otevřete si Adobe Camera RAW (je nutné jej mít zaktualizovaný), tj. otevřu např. RAW v Photoshopu.
 2. Kliknu v pravém panelu na záložku Presetů.
 3. Pravým tlačítkem myši kliknu na složku otravných presetů a vyberu „Hide Preset Set / Skrýt sadu přednastavení“ (takto skryju všechny složky, které nechci vidět).
 4. Restartuji Lightroom a hurá, složky presetů jsou pryč.
 5. Nemáte zač 🙂

Ovšem jak se říká, nechal dne před večerem, některé složky presetů v Lightroomu i tak zůstanou. Jsou to ty, co mají „Classic“ na začátku názvu. Ty bohužel nelze odstranit s pomocí Adobe Camera RAW, protože tam z nějakého zvláštního důvodu nejsou 🙂 Na tyto odolnější presety je potřeba použít trošku jinačí kalibr, viz níže.

Jak se zbavit „Classic“ presetů neoficiální cestou

Složky presetů začínající na „Classic“ jsou vyloženě odolnější, než ty obyčejné. Asi se vývojářům u Adobe vyloženě líbí a chtěli mít opravdu jistotu, že je nikdo nebude moci z Lightroomu dát pryč. Jenže to nepočítali s tím, že uživatelé Lightroomu mají mozek a to je velmi mocná zbraň, zvláště pro ty, kdo jej umí použít 🙂

Níže uvedený návod je zcela bez záruky funkčnosti Lightroomu. Zde uvedené úpravy provádíte na vlastní odpovědnost. V mém případě níže uvedený postup napoprvé fungoval, napodruhé mi ale zmizela složka s mými vlastními presety a doteď jí nedokážu naimportovat zpět (Lightroom hlásí chybu při importu presetů). Takže opravdu si zvažte, jestli to risknete.

Níže uvedené složky nemažte, ale raději je jen přesuňte, ať máte možnost vše kdykoliv vrátit zpět.

 1. Jděte do složky viz níže a odstraňte z ní složku „Classic“ (např. přesuňte ji na úplně jiné místo na disku)
  • WINDOWS – c:\Program Files\Adobe\Adobe Lightroom Classic CC\Resources\Settings\
  • MAC – /Applications/Adobe Lightroom Classic CC/Adobe Lightroom Classic CC.app/Contents/Resources/Settings/
 2. Jděte do složky viz níže a odstraňte z ní složku „Presets“ (např. přesuňte ji na úplně jiné místo na disku)
  • WINDOWS – c:\ProgramData\Adobe\CameraRaw\Settings\Adobe\
  • MAC – Macintosh HD/Library/Application Support/Adobe/CameraRaw/Settings/Adobe/

Restartujte Lightroom a hurá, pokud máte štěstí, všechny zbytečné presety jsou pryč. Je ovšem dost dobře možné, že s každou další aktualizací se presety ve složkách „Classic“ znovu objeví. To ukáže až praxe.

Pokud máte k výše uvedeným postupům jakékoliv postřehy, zkušenosti či další rady, budu za ně samozřejmě rád v komentářích pod článkem 😉

Share

Mohlo by se vám líbit

Napsat komentář

Přejít k navigační liště