Začínáme s Lightroomem: jak se zorientovat

Začínáme s Lightroomem: jak se zorientovat

Adobe Lightroom je velmi šikovný nástroj pro fotografy. S jeho pomocí můžete své fotky nejen upravovat, ale i katalogizovat, třídit, hodnotit a mnoho dalšího. Přímo v Lightroomu také můžete vytvářet například video slideshow nebo foto knihy. Je toho opravdu hodně. V tomto článku zjistíte, k čemu je vám Lightroom dobrý a jak se v něm v začátcích snadno zorientovat.

Co vás čeká při prvním spuštění Lightroomu

Po prvním spuštění Lightroomu na vás bude čekat jedno překvapení. Lightroom totiž bude prázdný. Neuvidíte v něm žádné fotky. Ty je potřeba nejprve do Lightroomu naimportovat. Právě import fotek je způsob, pomocí kterého se do Lightroomu fotky „ládují“. Oproti ostatním klasickým programům má Lightroom jednu specifickou vlastnost. Fotky, které do něj naimportujete, tam už zůstávají (do té doby, než je z Lightroomu odstraníte pryč). Je to tak nastaveno proto, že Lightroom se standardně používá nejen na úpravu fotek, ale také k jejich katalogizaci. To v praxi znamená, že v něm uvidíte třeba všechny své fotky (pokud je tam naimportujete) a budete je moci třídit, hodnotit, filtrovat, atd.

lr-print-seznameni

7 základních modulů

Adobe Lightroom je rozdělený do 7 základních modulů. Jejich nabídku naleznete vpravo nahoře. Každý modul je určený pro jiný druh práce s fotkami. První dva jsou ze všeho nejdůležitější:

  1. Library (Knihovna): zde své fotky spravujeme (import fotek, hodnocení, třídění, značkování, filtrování, odebírání z Lightroomu, hromadné přejmenování, práce s metadaty, atd.). Lze to tedy přirovnat k opravdové knihovně.
  2. Develop (Vyvolávání): slouží k úpravám fotek. Veškeré úpravy, ať už základní či magické, se provádí právě zde. Nastavení úprav se provádí výhradně v pravém panelu pomocí posuvníků a podobných nástrojů.
  3. Map (Mapa): pokud máte u svých fotek k dispozici informaci o místě pořízení, zobrazí se vám tato místa na mapě.
  4. Book (Kniha): zde můžete vyrábět velmi pěkné fotoknihy ze svých fotek a vyexportovat je třeba do PDF nebo si je nechat vytisknout.
  5. Slideshow (Prezentace): věděli jste, že Lightroom umí z vašich fotek udělat prvotřídní video slideshow? Ano, je tomu tak. A to včetně hudby na pozadí, nastavitelných efektů a podobně.
  6. Print (Tisk): tento modul je zaměřený na tisk fotografií.
  7. Web: zde můžete vytvářet webové galerie třeba z výběrů svých nejlepších fotek a sdílet je online.

Jak již bylo výše uvedeno, zdaleka nejpodstatnější jsou první dva moduly. V praxi třeba využijete i Slideshow nebo ostatní moduly, ale nejčastěji se budete pohybovat v Library (Knihovna) a Develop (Vyvolávání). A to z toho důvodu, že v Library modulu budete své fotky spravovat a v Develop modulu upravovat.

Share

Mohlo by se vám líbit

Napsat komentář

Přejít k navigační liště