Jak přejít snadno na Lightroom

Jak přejít snadno na Lightroom

Mnoho fotografů často odkládá přechod na Lightroom – a to z důvodu očekávaných problémů a komplikací. V tomto článku vás provedu přechodem na Lightroom – a nakonec zjistíte, že to celé byla procházka růžovým sadem 🙂

První spuštění Lightroomu

Poté, co Lightroom nainstalujete a spustíte, tak bude prázdný. To je správně. Fotky, se kterými chcete v Lightroomu pracovat, do něj musíte totiž nejdříve „naimportovat“. Import je v podstatě jediný (a správný) způsob, jak své fotky do Lightroomu dostat. Takže první, co musíte v Lightroomu udělat je, že své vybrané fotky do Lightroomu naimportujete.

lr-prazdny

Nemusíte tam importovat všechny své fotky – stačí tam naimportovat jen ty, které chcete upravovat / archivovat / třídit, atd.

Co je to import a proč

Import = způsob, jak své fotky do Lightroomu dostat. Nejedná se o pouhé „otevření“ fotek, na jaké jste zvyklí třeba z Photoshopu. Import totiž představuje nejen způsob, jak své fotky v Lightroomu otevřít, ale jak je tam i nadále uchovat. Jakmile totiž fotky do Lightroomu naimportujete, tak tam zůstávají. Není to tak jako v Photoshopu, kde fotky otevřete, upravíte, zavřete a tím vše končí. Když fotky do Lightroomu naimportujete, tak tam zůstanou do té doby, než je zase z Lightroomu odstraníte. Což je vlastně dobře – protože Lightroom slouží nejen k úpravám fotek, ale i k jejich katalogizaci (= třídění, filtrování, vytváření výběrů toho nejlepšího, tvorba video-slideshow z fotek, atd.).

print-import-lr

Takže importem vše začíná – import umožňuje nejen další úpravy fotek, ale i jejich katalogizaci.

Jak na import? Jednoduše vlevo dole tlačítko „Import“ nebo zkratka CTRL I. Jak na nastavení importu je v tomto článku.

Dalším krokem je třídění, hodnocení,…

Poté, co své vybrané fotky (např. portrétní focení, svatbu, fotky z dovolené) do Lightroomu naimporujete, tak s nimi můžete začít pracovat v Librady modulu (modul Knihovna). Tam byste své fotky měli proselektovat (k tomu slouží označení vlajkami – klávesová zkratka P pro přidělení „kladné“ vlajky). Stejně tak tam můžete ke svým fotkám přidat klíčová slova (dle toho co obsahují), můžete tam své fotky řadit, filtrovat, hodnotit hvězdičkami, atd.

lr-library

Library modul – knihovna – je takový „podpůrný“ modul pro další práci. V něm si vyfiltrujete např. výběr fotek, který pak upravíte. Nebo z něj uděláte třeba video slideshow.

Poté vás čekají úpravy

Poté, co své fotky do Lightroomu naimportujete a v Library modulu protřídíte, vás čekají úpravy. Ty se provádějí v takzvaném „Develop“ modulu („vyvolávání“ fotek). Pokud jste byli doposud zvyklí na úpravy v Adobe Camera RAW modulu (zkr. ACR), mám pro vás velmi dobrou zprávu. Všechny nástroje jsou v Develop modulu v Lightroomu stejné. Jen jsou občas jinak rozmístěné a celé to má jinou grafiku. Jinak je ale funkčnost jednotlivých posuvníků i nástrojů třeba pro lokální úpravy identická.

radial

Jsou tam drobné rozdíly (jak např. změnit velikost stopu štětce: v ACR tažením myši s pravým myšítkem, v LR kolečkem myši) apod. Nicméně úpravy, na které jste z ACR zvyklí, můžete s klidem přenést i do LR. Jen si zvyknete na jiné rozmístění posuvníků a jiné grafické provedení. A to je otázka opravdu jen na pár dnů. Jsem si jistý, že za týden je „vymalováno“.

Po úpravách export

Stejně jako v ACR, tak i v LR je potřeba upravené fotky z něj vyexportovat. V LR k tomu slouží klávesová zkratka CTRL E (E jako Export). Možností, jak nastavit Export, je mnoho. Nicméně opět platí, že jsou velmi podobné dosavadnímu nastavení exportu v ACR.

logo-do-fotek1

Výhodou Lightroomu je, že můžete používat presety nejen pro úpravy, ale právě i pro export. Takže nemusíte vždy nastavovat hodnoty eportu ručně – stačí mít vše uložené do presetů pro export. Další výhodou Lightroomu oproti ACR je, že při exportu můžete do fotek vložit své vlastní logo (konkrétně velké, na určené místo, atd). A i na vložení loga do fotek při exportu můžete mít preset.

Zásadní ovšem je, že výsledek exportu je stejný jak v ACR, tak v LR – vyexportované fotky (obvykle JPG nebo TIFF) a XMP soubory přiřazené k původním nedotčeným RAWům. Zapisování XMP souborů k RAWům je ovšem potřeba aktivovat (Edit – Catalog Settings – a zde zaškrtněte volbu „Automatically write changes into XMP“). Více o XMP souborech naleznete v článku nazvaném Co se (ne)děje s originály při úpravách v Lightroomu.

A co po exportu?

V ACR je to jednoduché – po exportu fotek modul zavřete, případně vybrané fotky dále otevřete v samotném Photoshopu. A je to. Další práce s fotkami už probíhá zcela mimo ACR modul. V Lightroomu je to trochu odlišné. Fotky, které jste upravili a vyexportovali (např. do JPEGu), v něm zůstanou. Prostě LR zavřete, za týden nebo za rok jej znovu otevřete a fotky v něm stále budou. Takže máte na výběr:

  1. Upravované fotky v Lightroomu nadále ponechat (pro další práci s nimi – např. tvorbu výběrů toho nejlepšího, další úpravy a exporty, tvorbu video-slideshow, atd.).
  2. Upravované fotky z Lightroomu vyjmout (pokud máte 100% jistotu, že už s nimi nebudete chtít vůbec nikdy dál pracovat).

První varianta je výhodná v tom, že své fotky můžete nadále v LR katalogizovat. Druhá varianta zase ulehčí vašemu počítači, resp. hlavně Lightroomu. Tomu totiž zrovna nesvědčí, když v něm máte desítky nebo stovky tisíc fotek. Existuje samozřejmě i šikovné řešení někde na pomezí obou variant, ale to už je na delší povídání (pokud vás to opravdu zajímá, tak to vysvětluji ve Videokurzu Adobe Lightroom: Lroom).

Shrnutí

Podstatné je, že veškeré nástroje pro úpravy jsou v Lightroomu stejné, jako v Adobe Camera RAW modulu. Takže pokud máte nějaký styl / způsob / postup úprav, na který jste zvyklí, nemusíte jej vůbec měnit. Odvažuji se říct, že na lehce odlišné grafické prostředí a malinko odlišné rozmístění některých nástrojů, si zvyknete během pár dnů.

Takže o úpravy vůbec nejde. Spíš jde o to začít Lightroom používat systematicky jako komplexní program a ne pouze jako nástroj na úpravu fotek. Znám dost fotografů, kteří zcela zbytečně v Lightroomu fotky pouze upravují a vše ostatní nahrazují jinými programy. Což je věčná škoda a hlavně je to zbytečná práce navíc. A co myslím tím „systematickým“ používáním Lightroomu? Třeba že v něm budete fotky selektovat, hodnotit, filtrovat, nadále archivovat, z LR budete exportovat webové náhledy, fotky na své sociální sítě (ano i to je možné), atd. Možností je opravdu hodně 😉

Share

Mohlo by se vám líbit

Napsat komentář

Přejít k navigační liště