Katalogizace fotek v Lightroomu: co to je?

Katalogizace fotek v Lightroomu: co to je?

V souvislosti s Lightroomem se často mezi fotografy mluví o takzvané katalogizaci. V tomto článku si ukážeme, co to praxi znamená a k čemu je nám taková katalogizace fotek užitečná.

Adobe Lightroom je specifický oproti například Photoshopu nebo Gimpu v tom, že fotky se v něm neotevírají jednotlivě, ale hromadně. Adobe Lightroom slouží nejen k úpravě fotek, ale i k jejich katalogizaci. To v praxi znamená, že fotky, které v Lightroomu jednou otevřete (tzv. je do něj naimportujete), už v něm zůstávají. Alespoň do té doby, než je z Lightroomu dáte pryč.

Takže když dnes do Lightroomu naimportujeme třeba všechny fotky z dovolené, tak tam tyto fotky budou nejen i zítra, za týden, ale třeba i za rok. Prostě do té doby, než je z katalogu Lightroomu neodstraníme. A pak s nimi můžeme nadále pracovat – tzn. je katalogizovat.

Veškerá v tomto článku zmíněná „katalogizace“ se provádí v části Lightroomu, která se nazývá „Library modul“. Lightroom se skládá z více částí (modulů) a pokud v tomto ohledu nemáte jasno, mrkněte nejprve na článek, jak se v Lightroomu zorizentovat.

Funkce katalogizace fotek

Už jsme si vysvětlili, že fotky naimportované do Lightroomu v něm zůstávají. To v praxi znamená, že se nám tam postupem času může nakupit celé portfolio fotek, které máme. A to není na škodu. Ba naopak – Lightroom je přímo dělaný k tomu, abychom v něm mohli své fotky katalogizovat. Co ta „katalogizace“ v praxi znamená? Tak například můžete:

  • Filtrovat fotky dle data pořízení, použitého fotoaparátu, přiřazených klíčových slov, místa pořízení, vlastního hodnocení atd.
  • Fotky můžeme hodnotit, značkovat, třídit a díky hodnocení si třeba na konci roku udělat výběr nejlépe hodnocených fotek a z něj (přmo v Lightroomu) vyrobit třeba fotoknihu nebo video slideshow.
  • Když budete ke svým fotkám poctivě přidávat klíčová slova, tak můžete velmi snadno dohledat nějakou konkrétní fotku / fotky. Stačí do hledání zadat např. „přístav“ a Lightroom vám vyhledá všechny fotky, na kterých je přístav.
  • Možnost fotky filtrovat dle různých kritérií přímo vybízí k tvorbě různých výběrů. Obrovskou výhodou je, že vcelku snadno a rychle můžete dohledat ty konkrétní fotky, které zrovna chcete vidět.
  • Třídit fotky dle metadat (použitá foto technika nebon nastavení fotoaparátu).
  • Také můžete své fotky řadit, značkovat nebo třeba i zobrazovat na mapě (pokud jsou k dispozici gps údaje).

A je toho opravdu ještě víc. V praxi ovšem platí, že Lightroom pracuje pouze s těmi fotkami, které do něj naimportujete. Takže ty, se kterými chcete pracovat, je potřeba do Lightroomu naimportovat. Zároveň máte možnost vybrané fotky z katalogizace vynechat – jednoduše je do Lightroomu nenaimportujete. A nebo když si to v budoucnu rozmyslíte, můžete vybrané fotky z katalogu lightroomu odstranit – a vyjmout je tak z katalogizační funkce. Podstatné ovšem je, že odstraněním fotek z katalogu Lightroomu fotky jako takové nesmažeme z disku. Pouze je vyjmeme z katalogu jako takového.

Shrnutí

Fotografové často uvažují o Lightroomu jako o pouhém nástroji na úpravu fotek (jako např. Photoshop, Gimp nebo Camera RAW modul do Photoshopu). Jenže Lightroom toho umí mnohem víc – jak již bylo výše uvedeno, své fotky v něm můžete značkovat, třídit, hodnotit, filtrovat, řadit, vytvářet výběry a mnoho dalšího (foto knihy, video slideshow, webové galerie,…).

Share

Napsat komentář

Přejít k navigační liště