Katalogy v Lightroomu: kolik jich mít?

Katalogy v Lightroomu: kolik jich mít?

Lightroom bez katalogu by byl jako auto bez motoru. Vždy, když v Lightroomu pracujeme, tak máme otevřený nějaký katalog (bez toho to nejde). Velké otazníky ovšem vyplývají ve chvíli, kdy zjistíme, že takových katalogů můžeme mít v Lightroomu více. Je tedy lepší používat jeden katalog na vše a nebo mít katalogů více? Obojí má své výhody i nevýhody. Čtěte dále.

Začnu velmi užitečným tipem. Víte, že když při spouštění Lightroomu podržíte klávesu CTRL (Command), tak si můžete vybrat, se kterým katalogem chcete Lightroom spustit? Zobrazí se okno, kde si můžete nejen z nabídky svých katalogů vybrat, ale i třeba nový vytvořit nebo jakýkoliv otestovat (viz print obrazovky níže).

katalogy-printJeště než se ale vrhneme na práci s katalogy, měli bychom si upřesnit / zopakovat, co to vlastně takový katalog je.

Co je to katalog v Lightroomu

Katalog v Lightroomu si můžete představit jako svou vlastní knihovnu, do které si můžete vložit své vlastní fotky. Takových katalogů si můžete vytvořit více a je zcela na vás, jaké fotky dáte do kterého katalogu. Podstatné ovšem je, že Lightroom bez katalogu nelze spustit, takže pokud již s Lightroomem pracujete a přesto nemáte o katalogu ponětí, tak věřte, že už tam 100% alespoň 1 katalog máte. Ten se totiž vytváří hned při prvním spuštění Lightroomu.

Katalog je tedy jakási knihovna fotek, které jste do něj dali a ty v něm zůstávají (do té doby, než je případně z katalogu neodstraníte). Katalog můžete kdykoliv otevřít a k fotkám se vrátit. Není to tedy nic jednorázového – naopak, katalog vám zůstává i s vloženými fotkami natrvalo (pokud se nerozhodnete jej odstranit).

Tip: Fotky nejsou v katalogu přímo fyzicky uložené (ačkoliv i takovou možnost Lightroom nabízí). Standardně jsou s katalogem pouze propojené. Tj. katalog si pamatuje, kde máte vybrané fotky na disku uložené a v případě potřeby z nich čerpá. Proto je potřeba fotky, které jste do nějakého katalogu vložili, z ničeho nic nepřesouvat / nemazat apod.

Kolik katalogů v praxi mít?

Nyní už víme, co je to katalog a že takových katalogů můžeme mít v praxi více. Třeba můžeme mít jeden katalog na pracovní fotky, druhý na soukromé focení, třetí jen na produktové fotky, další zase jen z expedic a podobně. A nebo můžeme mít všechno takzvaně pod jednou střechou, tedy mít katalog jeden. Obojí má své výhody i nevýhody, které si teď uvedeme.

1 katalog

Výhody:

 • Máte všechny fotky pohromadě = snadnější vyhledávání i katalogizace jako taková.
 • Snadnější přiřazování klíčových slov (LR si pamatuje klíčová slova, která používáme, ale jen v rámci každého katalogu).

Nevýhody:

 • Při větším počtu fotek (desítky tisíc) to může zpomalovat Lightroom.
 • Je potřeba zodpovědně fotky katalogizovat a udržovat pořádek.

Více katalogů

Výhody:

 • Nemícháte fotky, které spolu nemají nic společného (např. práce / osobní).
 • Nemáte obrovské objemy fotek v 1 katalogu, takže LR běží vcelku svižně.

Nevýhody:

 • Občasná nutnost přepínat katalogy (což je ale vcelku snadné).
 • Nemůžete vyhledávat (a filtrovat) ve všech fotkách, ale pouze v rámci daného katalogu.

Doporučení

Výše jsou uvedené výhody obou řešení. Nic není dokonalé a to se týká i práce s katalogy v Lightroomu. Já osobně používám následující systém:

 1. Mám samostatný katalog na pracovní fotky (což jsou v mém případě zejména svatby).
 2. Mám samostatný katalog na soukromé fotky.
 3. Každou kompletně hotovou fotografickou zakázku exportuji jako samostatný katalog (pro účely archivace) a poté ji z pracovního katalogu odstraním.

To je řešení, které používám já. Nicméně je potřeba si uvědomit, že každému sedí něco jiného. Pokud za rok nafotíte jako hobby fotograf dva tisíce fotek, tak asi nemá smysl řešit více katalogů. Můžete mít všechno pěkně pohromadě a užívat si výhod při značkování, vyhledávání a filtrování. Na druhou stranu pokud fotíte ve větších objemech (jako např. já svatby, což jsou desítky tisíc fotek za rok), tak je na zvážení varianta více katalogů. Stejně totiž nebudete chtít vyhledávat najednou mezi soukromými a pracovními fotkami. A tak můžete mít alespoň 2 katalogy (1 na práci a 1 na soukromé focení). Případně můžete mít samozřejmě i více katalogů, pokud se věnujete třeba více oborům. Cílem je, aby vám práce s katalogy vyhovovala. Náměty k zamyšlení i doporučení z mé strany máte, finální rozhodnutí je už na vás 😉

 

Share

Mohlo by se vám líbit

Komentáře

 1. Díky za článek a super tip (tlačítko CMD při spuštění). Přesně na toto téma jsem se chtěl ptát, takže děkuji 🙂 Možnost více katalogů jsem objevil, až nedávno. Prosím jaký je postup export zakázky do samostatného katalogu? Tohle řešení by se mi líbilo nejvíce z hlediska archivace.

 2. Dobry den, me by zajimalo umisteni katalogu. Je lepe ho mit na systemovem SSD disku (C:) nebo ho radeji mit nekde na jinem disku nez system Windows a program LR, treba na disku D: spolecne s fotkami?

Napsat komentář

Přejít k navigační liště