Kdy a proč upravovat v Library modulu?

Kdy a proč upravovat v Library modulu?

Věděli jste, že Lightroom umožňuje upravovat fotky i v Library modulu? Je to tak. Ač jsou tyto úpravy možné jen v omezené míře, mohou být v praxi velmi užitečné. A právě v tomto článku se dozvíte kdy a proč. Nikdy nevíte, kdy se vám to bude hodit…

Běžně se fotky samozřejmě upravují v Develop modulu, ale občas se opravdu může hodit s úpravami zabrousit i do takzvané „knihovny“, tedy Library modulu. Možná jste si toho doposud nevšimli, třeba ano, každopádně v pravém panelu je nenápadná záložka s názvem Quick Develop (je hned první v pořadí).

quick-develop

Záložka Quick Develop a její tajemství

Když si rozkliknete záložku Quick Develop, tak se vám zobrazí základní možnosti úprav, jako např. expozice, vyvážení bílé, kontrast, živost barev, atd. Takže není toho tolik, jako v Develop modulu, nicméně přiznejme si narovinu – je tam snad vše, co k základním úpravám v praxi potřebujeme.

Oproti Develop modulu tam ale nejsou posuvníky, nýbrž šipky vlevo a vpravo. Funguje to jednoduše. Pokud chci např. u fotky přidat expozici, kliknu na jednoduchou šipku vpravo. A Lightroom posune posuvník expozice v Develop modulu o 5 bodů doprava (klidně si to vyzkoušejte a ověřte si to sami). Dvojitá šipka funguje stejně, ovšem ve větších skocích – posune totiž posuvník o 20 bodů. Takto můžete použít všechny nástroje, které v Quick Develop záložce vidíte. Respektive i další 2, které tam běžně nevidíte. Stačí stlačit klávesu Alt (jako obvykle Alt v Lightroomu někdy ukáže věci nevídané 🙂 a najednou máte možnost místo Clarity (Zřetelnost) a Vibrance (Živost barev) upravit i Sharpening (Doostření) a Saturation (Sytost barev).

Proč ale to všechno, když můžeme fotky snadněji upravovat v Develop modulu?

Kdy a proč upravovat v Quick Develop záložce?

Veškeré úpravy, které provádíme v Quick Develop záložce, jsou relativní. Klikáním na šipky upravujeme pozice posuvníků v Developu, ovšem s ohledem na jejich předešlou pozici. Prostě přidáme nebo ubereme z aktuální pozice posuvníku. To v praxi znamená, že když označíme třeba 5 nebo 5000 fotek a přidáme barevnou teplotu, tak všechny fotky o 5 nebo 20 bodů oteplíme. V případě expozice zesvětlíme, při použití Sharpening doostříme atd. A proč je to tak užitečné? Domysleme nyní důsledky (na první pohled totiž nemusí být zcela zřetelné).

Uvažme situaci, kdy upravujeme 500 fotek a druhý den zjistíme, že jsme je všechny udělali moc tmavé a moc chladné. Stačí upravovat večer ve špatně osvětlené místnosti a toto se klidně může stát. Co uděláme když to zjistíme? Nehroutíme se, nýbrž s úsměvem na tváři jdeme do Library modulu a tam vše napravíme. Jak? Všechny fotky označíme a dle potřebné míry poklikáme na šipky doprava u expozice a u barevné teploty. A to je vše. Lightroom vezme předchozí pozice posuvníků a jen k nim přičte expozici i barevnou teplotu. To bychom v Develop modulu udělat nemohli, jelikož bychom všechny posuvníky expozice i barevné teploty nastavil na identickou hodnotu – a to by bylo špatně. Úpravy v Quick Develop záložce ale fungují jinak – jak už jsem zmínil jsou relativní – vždy jen přičtou nebo odečtou body s ohledem na původní polohu posuvníku. Takže i při hromadných úpravách se nestane, že bychom původní pozice posuvníků vyresetovali.

Celé to lze přirovnat k principu kompenzace expozice při fotografování. Ta také jen posouvá hodnoty doleva či doprava a přitom fotky mohou mít zcela odlišné expoziční nastavení. Takže Quick Develop záložku bychom mohli nazvat „kompenzační“ funkcí. Zatímco Develop modul nastavuje všem fotkám stejné hodnoty.

Pokud byste chtěli, můžete v záložce Quick Develop aplikovat na své fotky také presety (přednastavené úpravy). Ty jsou tam jako první roletka ve výše zmíněné záložce. Pokud hledáte nějaké opravdu osvědčené presety pro dosažení profi efektů, mrkněte se na mou sadu presetů na www.presety.cz.

Není to fantastické?

Jsem přesvědčen, že pokud tuto vymoženost Quick Develop záložky zatím nepoužíváte, tak brzy budete. Tak například vcelku snadno se může stát, že fotky přeostříte nebo použijete příliš vysoký kontrast, všechny budou moc do oranžova atd. Náprava je snadná právě pomocí nástrojů obsažených v Quick Develop záložce. A je to otázka pár sekund. Samozřejmě výše uvedená funkčnost se nejvíce hodí při upravování většího počtu fotek (typicky svatba, portréty, plesy, společenské akce, reportáže apod.). Pokud jde o pár fotek, snadno to napravíme přímo v Developu. Ale větší počet fotek už bych po jedné dodatečně upravovat opravdu nechtěl…

Takže až příště budete chtít u většího počtu fotek jen lehce přidat třeba expozici a nedělat to všechno po jedné fotce, vzpomeňte si na nenápadnou, ale neprávem opomíjenou záložku Quick Develop v Library modulu. Dokáže vám totiž zachránit hodiny času strávených dodatečnými úpravami svých fotek v Lightroomu.

Share

Mohlo by se vám líbit

Komentáře

  1. To jsem nevěděl a zrovna minulý týden jsem potřeboval dát do teplejších tónů hromadu fotografií a narazil jsem právě na vámi popsané omezení. A tak to šlo fotka po fotce. Dík za tip.

  2. Díky moc Jiří za komentář, příště už budete vědět 😉

Napsat komentář

Přejít k navigační liště