Lightroom na více monitorech

Lightroom na více monitorech

Adobe Lightroom nám umožňuje práci na více monitorech, což může být v praxi velmi užitečné. Například na jednom displeji můžeme vidět celkovou fotku a na druhém její zvětšený detail. Jak se takové funkce nastavují a jak je v praxi využít vám ukážu právě v tomto článku.

Režim zobrazení na více monitorech je dost užitečná funkce v Lightroomu. A to proto, že mi umožňuje vidět různý obsah Lightroomu na různých dvou monitorech. Tato funkce se zapíná / vypíná / nastavuje pomocí dvou ikonek vlevo dole označených jako 1 a 2.

lightroom-monitor-00

Kliknutím na ikonu 1 můžeme nastavit režim zobrazení (např. mřížka, loupe view, atd.). Tedy to, na co jsme běžně zvyklí.

Kliknutím na ikonu 2 (nebo klávesovou zkratkou F11) se pak zobrazí malé okno simulující to, co bych měl vidět na druhém monitoru. Pokud mám druhý monitor připojený a mám už z operačního systému nastaveno rozšířené zobrazení (= vidím různý obsah na obou displejích), tak se mi pak obsah toho simulovaného okna zobrazí přímo na druhém monitoru.

lightroom-monitor-02

Nemusíte mít hned nutně dva drahé profi monitory. Já mám například notebook, ke kterému je připojený přes HDMI kabel velký monitor na úpravu fotek. Takže díky rozšířenému zobrazení mohu vidět na velkém monitoru např. celou fotku a na notebooku její 100% zvětšení, kde kontroluji šum a ostrost (tam o barevnou věrnost notebooku nejde).

Tip: rozšířené zobrazení je potřeba aktivovat už v samotném operačním systému – prostě abyste pracovali na 2 monitorech i mimo Lightroom. V systému Windows stačí najít nastavení displeje a tam pak nastavit rozšřířené zobrazení viz print obrazovky níže:

lightroom-monitor-03

Proč používat rozšířené zobrazení v Lightroomu…?

Režim zobrazení Lightroomu na více monitorech samozřejmě nebudu v praxi používat proto, abych viděl totéž 2x 🙂 Celý fígl je v tom, že já si mohu na tom vedlejším monitoru nastavit svůj vlastní režim zobrazení – nezávisle na hlavním monitoru. A tak mohu třeba na druhém monitoru vidět jinou fotku, nebo tutéž fotku v jiném režimu zobrazení.

Režimy zobrazení druhého okna

Už z té nabídky ve vedlejším okně vyplývají možnosti zobrazení: Grid, Loupe, Compare, Survey, Slideshow. Přičemž Loupe View je asi to nejzajímavější (a to, co já používám). A proto se na Loupe View teď zaměřím.

Loupe View nabízí v tom vedlejším okně hned 3 režimy zobrazení:

  1. Normal: zobrazí se mi ta fotka, kterou uvidím na hlavním displeji. Ovšem s tím rozdílem, že si ve vedlejším okně (vpravo dole) mohu vybrat nejen „fit“ nebo „fill“, ale právě 1:1 zvětšení a vidět tak celou fotku na hlavním displeji a 100% detail na displeji vedlejším. A to se dost hodí pro hodnocení ostrosti a šumu. A vůbec nevadí, že to 100% zvětšení vidím na displeji notebooku, protože v takovém případě barvy neřeším.
  2. Live: tohle je vcelku „divoká“ funkce 🙂 Pokud si tam nechám 1:1 zvětšení, tak mi to bude zvětšovat tu část fotky, na kterou právě míří můj kurzor. A to platí nejen pro hlavní fotku, ale i pro fotky ve filmovém pásu! Ono to v podstatě platí i pro „fit“ režim zobrazení (tzn. bez zvětšení), jen se pak budou při přejíždění přes fotky zobrazovat příslušné fotky i v tom vedlejším monitoru.
  3. Locked: hodí se tehdy, když potřebuju vidět na vedlejším monitoru po nějakou dobu stále stejnou fotku. Například upravuju sadu deseti podobných fotek a potřebuju mít „na očích“ jednu referenční fotku. Tak si ji „zamknu“ do vedlejšího displeje a je to.

Co používám já

Osobně mi jako nejpraktičtější přijde volba Loupe – Normal s 1:1 zvětšením. Pak nemusím fotky stále proklikávat, jestli jsou ostré / zašuměné. To vidím hned na vedlejším displeji. Jen je potřeba pamatovat na tuto funkci při importu a nastavit kvalitu náhledů na 1:1 (a třeba i smart previews pro svižnější ráci na pomalejších počítačích), abych nemusel při každém načítání fotky čekat na 100% zvětšení. Sice bude takový import déle trvat, ale pokud na něj nemusím čekat, tak se to určitě vyplatí.

lightroom-monitor-01

Další možnosti

Kromě toho všeho si můžu na druhém monitoru pustit slideshow z fotek (ačkoliv mě nenapadá proč). Také si mohu na hlavním displeji zobrazit miniaturní náhled na vedlejší displej. A to pro případ, kdybych třeba na vedlejší monitor neviděl (abych měl jistotu, co je na něm zobrazeno).

Tip: pokud jste v Live režimu a chcete jej dočasně vypnout, použijte klávesovou zkratku SHIFT+Z. Případně přidejte Alt pokud chcete změnit zvětšení.

Tip: Obsah oken můžete mezi sebou prohodit – stačí myší přetáhnout okno Lightroomu do druhého monitoru a naopak.

Máte své zkušenosti / tipy a triky na použití rozšířeného zobrazení v Lightroomu? Napište je do komentářů níže 😉

Share

Mohlo by se vám líbit

Napsat komentář

Přejít k navigační liště