Adobe Lightroom nebo Camera RAW?

Adobe Lightroom nebo Camera RAW?

Často dostávám dotazy od fotografů, zda-li je opravdu lepší upravovat své fotky v Lightroomu nebo v Camera RAW modulu? A v čem se tyto dva programy od sebe liší? V tomto článku pro vás mám zajímavé srovnání Lightroomu a Camera RAW modulu. Dozvíte se, jaké mají oba výhody a nevýhody a který bude pro vaše účely v praxi lepší.

Adobe Camera RAW

Adobe Camera RAW (nadále již jen zkratka ACR) je zásuvný modul do Adobe Photoshopu. Díky němu můžeme v rámci Photoshopu editovat RAW soubory – resp. je s pomocí tohoto modulu upravovat a vyvolávat. Tento modul jako takový je k dispozici zdarma, ale Photoshop je samozřejmě placený (měsíční předplatné / jednorázový nákup).

Výhody:

  • Jednoduchost použití: Mezi hlavní výhody Adobe Camera RAW modulu patří jednoduchost použití. V podstatě není co pokazit – stačí své RAWy otevřít, upravit a vyexportovat. Jediné, co potřebujete vědět, je, jak jednotlivé posuvníky nastavit. Použití programu jako takového není žádná věda.
  • Je zdarma: ACR je k dispozici zdarma jako součást Photoshopu (ten už ale zdarma není).

Nevýhody:

  • Je to pouhý nástroj na úpravu fotek: To v znamená, že budete pravděpodobně potřebovat další programy na selekci, třídění a katalogizaci fotek a možná i další programy na takové úpravy, jako třeba vkládání loga do fotek nebo tvorbu video slideshow, webových galerií apod.
  • Nefunguje bez Photoshopu: Adobe Camera RAW bohužel neumí pracovat sám o sobě, je potřeba mít nainstalovaný Photoshop.

Adobe Lightroom

Adobe Lightroom je oproti tomu systémový nástroj na kompletní správu fotek. To znamená, že v něm můžete své fotky nejen upravovat, ale také je třídit, hodnotit, filtrovat a katalogizovat. Také z nich můžete vyrábět např. video-slideshow, fotoknihy, webové galerie atd. Své fotky můžete exportovat přímo na sociální sítě atd. Je toho opravdu hodně a dalo by se říci, že běžný fotograf si s Lightroomem naprosto vystačí. Lightroom si můžete pořídit buď jednorázově nebo si jej měsíčně předplatit. V porovnání s Photoshopem je Lightroom výrazně levnější.

Výhody:

  • Je to komplexní program: Jak již bylo uvedeno, není to pouhý nástroj na úpravu fotek, ale komplexní program s tak širokou nabídkou možností, že si s ním většinou vystačíte. Své fotky v Lightroomu nejen upravíte, ale můžete je celkově spravovat, vyhledávat v nich, můžete z nich vytvářet fotoknihy a mnoho dalšího.
  • Je levný: Lightroom si můžete pořídit buď jednorázově (pak vás bude stát méně než 5000kč) nebo si jej předplatit (a platit měsíčně určitou částku). V době publikace tohoto článku Adobe nabízí možnost předplatit si jej za zvýhodněnou cenu zhruba 300kč/měsíčně, přičemž v ceně je i Photoshop. Součástí ceny jsou i veškeré aktualizace, což už se opravdu vyplatí.
  • Uživatelské prostředí: Lightroom má vcelku příjemné uživatelské prostředí, a to včetně nápovědy a dalších pomocných prvků.

Nevýhody:

  • Může být složitější se v něm zorientovat: Lightroom nabízí opravdu velmi mnoho možností a funkcí. A více možností znamená i větší šanci se v Lightroomu „ztrati“. Jinak řečeno – bez cizí pomoci, návodu či kvalitního kurzu může být časově náročné přijít na to, jak Lightroom v praxi správně používat. Nemám na mysli úpravy (ty jsou ostatně stejné jako u ACR, viz kapitolka níže). Mám na mysli spíše celý proces použití Lightroomu – od importu až po export a tvorbu dalších foto produktů.

Nástroje pro úpravy fotek jsou stejné

Camera RAW modul i Lightroom mají zcela stejné nástroje pro úpravu fotek. Lightroom má sice pokročilejší uživatelské prostředí a jednotlivé nástroje jsou lehce odlišně uspořádány, nicméně veškeré posuvníky a nástroje pro úpravu jsou u obou zcela identické. Takže pokud jste doposud upravovali fotky v Camera RAW modulu, budete své fotky s přehledem upravovat i v Lightroomu. Aniž byste se museli učit nějaké nové způsoby úprav. S úpravami nebudete mít žádné problémy.

Takže ten „motor“, který pohání úpravu fotek, je v obou editorech identický. Jen je lehce odlišná „palubovka“, tedy ovládání. Samozřejmě Lightroom kromě modulu na úpravu fotek nabízí mnoho dalšího (katalogizace, filtrování, třídění, hodnocení fotek, tvorba slideshow, fotoknihy, webových galerií, zobrazení fotek na mapě,…), ale o tom jsem se již výše zmiňoval.

Shrnutí

Většina fotografů postupuje v praxi tak, že když už se rozhodnou pro změnu, tak přecházejí z ACR na Lightroom (ne naopak). V takovém případě je tento přechod vcelku pohodový, protože není potřeba měnit styl práce při samotných úpravách. Jak již bylo uvedeno výše, jednotlivé nástroje pro úpravu fotek jsou u obou programů identické a používají se stejným způsobem.

Zásadním rozdílem ale je, že Lightroom je oproti Camera RAW modulu komplexní nástroj, který nabízí hodně možností. A tak je potřeba se v něm nejprve zorientovat a začít jej správně a systematicky používat. Mám pár známých, kteří používají Lightroom pouze na úpravu (pouze Develop modul) a vše ostatní dělají v jiných editorech. A to je vcelku škoda – ba dokonce bych řekl, že to není správný postup. Když už mi to Lightroom nabízí, tak proč v něm fotky zrovna neroztřídit, neoznačkovat, neohodnotit, nevyexportovat si verze pro web, a podobně?

Pokud si nejste jistí svými postupy v Lightroomu, můžete zkusit Videokurz Lroom, který získal skvělé hodnocení i od profesionálních fotografů.

Share

Mohlo by se vám líbit

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Přejít k navigační liště