Máte pořádek ve fotkách?

Máte pořádek ve fotkách?

Máte pořádek ve svých fotkách? Třídíte je do adresářů? Pak budete mít své fotky přehledně k dispozici i v Lightroomu (bez práce navíc). V tomto článku vám ukážu, proč je důležité mít své fotky roztříděné do adresářů a jaké výhody z toho i v Lightroomu plynou. Ukážu vám, jak nejčastěji lidé své fotky třídí a proč to dělají.

Jak třídit fotky? Pomocí adresářů

Vždy, když něco nafotím, tak si fotky nejprve stáhnu z fotoaparátu do počítače na disk. Využívám k tomu USB3 čtečku, která mi v kombinaci s USB3 slotem v počítači poskytuje vcelku solidní rychlost čtení a ukládání fotek.

Vřele vám doporučuji veškeré své fotky třídit do adresářů. Rozhodně je nedávejte na plochu, ani na jednu hromadu do adresáře typu „Obrázky“ a podobně. To by byla cesta do pekla… Jak tedy své fotky organizovat?

Osobně používám systém třídění do adresářů, kdy kombinuji hledisko chronologické a obsahové. Někomu vyhovuje třídit své fotky do adresářů dle chronologie typu:

 • 2014
  • leden
   • Petra a Radek lyže Hlinsko
   • návštěva Novákovi
  • únor
   • výlet Šumava
  • atd…

Jiným fotografům zase vyhovuje spíše hledisko obsahové s dalším tříděním chronologickým viz např.:

 • Jana a Pavel
  • 2015-07-20 (Jeseníky)
  • 2015-08-11 (Praha)
  • 2016-01-20 (rodinná oslava)
 • Zahrádka
  • 2014-03-19 (sázení stromků)
 • Práce
  • portréty
 • atd…

V podstatě je zcela jedno, jak své fotky budete do adresářů třídit. Hlavní je to, abyste se ve svém vlastním systému vyznali. Obvykle lidé používají hledisko času (roky, měsíce, dny) a obsahu (jestli je to focení pracovní, jestli to jsou mé děti, dovolená apod.). Když rozumně zkombinujete tato dvě hlediska, budete mít ve fotkách pořádek a vždy najdete snadno to, co hledáte.

Co to má společného s Lightroomem?

Všimněte si, že zatím jsem se věnoval samotnému třídění fotek, aniž by byla řeč o Lightroomu. A to je správně. Proč? Protože abychom to v Lightroomu měli snadné a přehledné, je potřeba mít nejprve pořádek ve svých fotkách. A pak teprve tyto fotky do Lightroomu importovat. Jen díky takovému systému budeme mít vše vždy přehledně na dosah. A nenastane situace, kdy budeme míchat dohromady fotky pracovní a osobní a kdy budeme přesouvat fotky a Lightroom je pak nebude moci najít atd. O přesunu a mazání a chybějících fotkách v Lightroomu jsem již publikoval tento článek.

Takže vždycky postupujte tak, že než fotky naimportujete do Lightroomu, nakopírujte je z paměťové karty fotoaparátu tam, kde mají být – dle svého systému třídění fotek do adresářů.

 

Přehled v Lightroomu

Na Lightroomu je báječné to, že když zvolíte při importu možnost Add (přidat do katalogu), viz tento článek, tak vám ponechá originální fotky zcela nedotčené. Prostě zůstanou na disku stále na stejném místě. A pokud máte ve svých fotkách pořádek (viz výše), přenese se tento pořádek i do Lightroomu. A to bez práce! Jak to?

V Library modulu (Knihovna) můžeme své naimportované fotky prohlížet vícero způsoby, nicméně ten hlavní je dle adresářů. V záložce Folders máme k dispozici ty fotky / adresáře, které jsme do Lightroomu naimportovali. A veškeré třídění, které máme na disku, se automaticky přenese i do Lightroomu. Takže pak můžeme přímo v Lightroomu prohlížet fotky tak, jak jsme zvyklí – dle třídění v adresářích. Aniž bychom je museli v Lightroomu znovu jakkoliv třídit. Takže je to už zcela bez práce.

Jen pozor na to, že v Library modulu vidíme jen ty fotky (resp. adresáře), které jsme tam naimportovali – ne celý obsah disku (jako např. v importovacím okně).

Bez třídění? Jen pro odvážné

Teoreticky bychom mohli mít všechny fotky na jedné hromadě a pak je v Lightroomu třídit do kolekcí. Jenže k tomu není žádný důvod, jelikož takový postup:

 • představuje stejnou (ne-li větší) práci věnovanou samotnému třídění uvnitř Lightroomu,
 • nebude možné v Lightroomu prohlížet fotky dle adresářů (záložka Folders),
 • budeme zcela závislí na Lightroomu (kdybychom jej přestali používat, skončíme s hromadou fotek),
 • dřív nebo později dojde k hlášení „Photo is missing“ kvůli přesouvání a mazání viz tento článek.

Shrnutí

Možná si říkáte – to je přeci samozřejmost, že mám své fotky tříděné na disku v adresářích. Divili byste se, kolik fotografů (a mnoho z nich dokonce fotí placené zakázky) má fotky na ploše, pak nějaké další na systémovém disku v adresáři Obrázky, atd. No prostě v tom mají děsný nepořádek, který se zákonitě musí přenést i do Lightroomu. A pak se není čemu divit, že mají s Lightroomem problémy.

A přitom je to tak snadné – stačí si rozmyslet a „zajet“ svůj vlastní systém a fotky třídit do adresářů na disku. Nejen, že pak budete zcela nezávislí na Lightroomu (budete mít ve fotkách pořádek i bez něj), ale navíc vám to usnadní následné prohlížení fotek právě v Lightroomu. A to proto, že přehledná adresářová struktura se automaticky přenáší do Lightroomu u všech importovaných fotek.

Jakékoliv dotazy, vlastní postřehy nebo náměty k třídění a organizaci fotek i v Lightroomu pište bez váhání do komentáře pod článkem 😉 Všechny myšlenky jsou vítány.

Share

Komentáře

 1. Jan Malhocký : 23 dubna, 2017 at 9:36 pm

  Dobrý den
  Měl bych dotaz, zda jde v lightroomu smazat složku i z disku a ne jen z katalogu.
  Dekuji za odpověd

 2. Dobrý den, ano určitě – stačí v Library modulu v záložce Folders kliknout na složku pravým tlačítkem myši a dát Remove. Daný adresář ovšem musí být prázdný. Pokud byste chtěl přímo z LR odstranit fotky i s adresářem, tak nejprve označíte všechny fotky v adresáři (CTRL A) a pak klávesou Delete vyberete Delete from disk. A pak výše uvedeným postupem smažete už prázdný adresář.

 3. Dobrý den, mám dotaz jak vymazat z uložené fotky vodoznak v lightroom?

Napsat komentář

Přejít k navigační liště