Na co používám Lightroom a Photoshop

Na co používám Lightroom a Photoshop

Lightroom a Photoshop jsou velmi užitečné nástroje pro fotografy. Oba se svou funkčností lehce překrývají, ale přesto jsou zcela odlišné. Každý se v praxi hodí na něco jiného. Já vám v tomto článku prozradím, na co já osobně používám Lightroom a na co zase Photoshop. Je zcela na vás, pro co se rozhodnete a na co budete oba programy používat. Ale věřím, že pohled pod mou pokličku vám mnohé objasní.

Kdy a jak používám Lightroom

Adobe Lightroom používám vždy, když potřebuji „klasickou cestou“ zpracovat fotky. Ať už jsou to fotky tři nebo tři tisíce, otevírám Lightroom. Zpracováním mám na mysli úpravu – což je v mém případě úprava RAWu a export do požadovaného formátu (což je většinou JPG). V mém případě se jedná typicky o svatební fotky, portréty, rodinné události, firemní akce, občas nějaký ten exteriér / interiér a podobně. To znamená, že ve většině případů upravuji značné množství fotek. Nicméně i kdybych chtěl upravit jen jednu jedinou fotku, tak ji i tak otevřu v Lightroomu a tam ji upravím. Stejně tak bych mohl tuto jednu fotku upravit v Camera RAW modulu v Photoshopu, ale jsem zvyklý pracovat v Lightroomu.

Je pravdou, že Camera RAW modul (součást Photoshopu) nabízí z hlediska funkčnosti zcela stejné úpravy fotek, jako Lightroom. Takže je ve výsledku jedno, zda-li RAW upravíme v Lightroomu nebo Camera RAW modulu. Vybrat si můžete to, co vám lépe vyhovuje nebo na co jste zvyklí.

Jedním dechem ale dodávám, že Lightroom nabízí spoustu dalších funkcí včetně katalogizace, třídění, řazení, selekce, tvorbu video slideshow a podobně. A to vše „pod jednou střechou“. Z toho důvodu využívám Lightroom pro úpravu i správu všech svých fotek.

Souhrnně řečeno své fotky v Lightroomu:

 • selektuji,
 • taguji,
 • řadím,
 • upravuji,
 • exportuji do požadovaných formátů,
 • vytvářím video slideshow,
 • vytvářím výběry fotek apod.

Jenže ani Lightroom není všemocný a někdy nejen že nestačí, ale navíc na některé úkony ani není vhodný. Proto i v mém případě nastávají situace, kdy pouštím Photoshop.

Kdy a jak používám Photoshop

Na určitý typ úkolů používám výhradně Photoshop, protože Lightroom některé věci prostě neumí. A už ze své podstaty na ně není vhodný. Typicky jsou to tyto případy:

 • grafická práce s fotkami (webová grafika, např. hlavička ceníku, koláže pro web, vložení textu do fotky a podobně),
 • pokročilé retuše (ať už nápravy tváře, postavy nebo třeba odstranění složitých rušivých prvků z pozadí fotek),
 • manipulace s obsahem fotek a pokročilé úpravy (prostě když si chcete jednu fotku „vymazlit“ třeba do kalendáře nebo na výstavu),
 • vložení loga do fotek, které už nemám v LR (tam je prostě snazší logo dávkově přidat než kvůli tomu fotky znovu importovat a exportovat),
 • skládání a prolínání více fotek a také výměna obsahu (např. oblohy),
Jsou to ve většině případů jednorázové úkony, které:
 1. Lightroom vůbec neumožňuje (a nebo by to bylo zbytečně složité),
 2. je mnohem rychlejší udělat v Photoshopu.

Shrnutí

Kdybych to měl nějak zjednodušeně shrnout, tak Lightroom používám vždy, když chci surovou fotku (nebo více fotek) nějak upravit. Je jedno jestli s ní pak budu nadále pracovat v Photoshopu nebo ne. Podstatné je, že jakmile chci surovou fotku nějak upravit, naimportuju ji do Lightroomu a tam s ní nadále pracuji. Samozřejmě pokud jste zvyklí na Camera RAW modul, nic vám nebrání ji upravit tam (ovšem bez dalších možností, které Lightroom nabízí).

Co je ale zásadní – nikdy neupravuji jednu fotku po druhé samostatně v Photoshopu (což ještě dnes někteří fotografové dobrovolně dělají). Na to mám moc málo volného času, abych strávil úpravou padesáti fotek dva dny 🙂 K tomu je mnohem lepší Lightroom se všemi vymoženostmi jako je např. synchronizace úprav a presety.

Photoshop pak používám spíše na jednorázové úkony jako je třeba zmenšení několika hotových JPGů do hlavičky webu nebo článku. Nebo třeba k odmazání popelnic z pozadí v případě, kdy by to bylo v Lightroomu složité (popelnice se prolínají s něčím jiným).

Samozřejmě každý fotograf má jiný přístup k focení i následným úpravám. Někdo hlavně fotí a upravuje minimálně (tam bude Lightroom bohatě stačit). Jiný fotograf zase nafotí deset fotek, které pak skládá do sebe – ten se bez Photoshopu neobejde. Jsou svatební fotografové, kteří potřebují rychle upravit stovky fotek (ideální Lightroom), naopak jsou zase např. módní fotografové, kteří celé odpoledne upravují jednu fotku do obalu časopisu nebo kalendáře. Tam zase bude Photoshop nutností.

I pro vás bude určující, co se svými fotkami chcete provádět – a podle toho pak zvolíte Lightroom či Photoshop (a nebo obojí).

Úkolem tohoto článku je umožnit nahlédnout takzvaně „pod pokličku“, k čemu se v praxi používá Lightroom a na co spíše Photoshop. Který z nich a případně jak se rozhodnete v praxi používat je samozřejmě zcela na vás 🙂

Pokud máte jakékoliv dotazy nebo připomínky týkající se tématu, neváhejte je napsat do komentáře pod článkem. Na vše se budu snažit co nejrychleji reagovat.

Share

Komentáře

 1. Ahoj, potřebovala bych radu. Jsem taky příznivcem spíše Lightroomu ale Photoshop používám na retuše. Chci se ale zeptat… Můj lightroom nepodporuje raw formát fotek vyfocených nikonem d7500- tudíž všechny musím před adobe converter převést do DNG formátu. Dále otevírám v Lightroomu, upravím no a co teď? V jakém formátu exportovat, uložit, abych dále mohla otevřít ve Photoshopu a ztratila tak co nejméně kvality? S tím si vůbec nevím rady. Prosím o odpověď, nikde to nemůžu dohledat absolutně :-/

Napsat komentář

Přejít k navigační liště