Nová aktualizace: Lightroom Classic CC v7.2 / CC v1.2

Nová aktualizace: Lightroom Classic CC v7.2 / CC v1.2

Dnes byla vydána nová aktualizace obou verzí editoru Adobe Lightroom. Klasická verze Lightroom Classic CC slibuje svižnější práci, lepší práci s adresáři, další možnosti filtrování a vytváření kolekcí. Cloudová verze CC v1.2 nově umožňuje přidání copyrightu při importu, podporu nových fotoaparátů a objektivů a opravy dosavadních chyb. Více se dozvíte v tomto článku.

Nový Lightroom Classic CC v7.2 (klasická verze)

Nová aktualizace Lightroomu Classic CC, označovaná jako v7.2, byla dnes 13.2. oficiálně vydána. A vypadá to opravdu slibně, jelikož Adobe slibuje nejen zrychlení Lightroomu jako takového, ale přináší i některé zajímavé nové možnosti. Zde jsou jednotlivé novinky a změny jedna po druhé:

 1. Na počítačích s RAM pamětí 12GB a vyšší poběží Lightroom rychleji. Konkrétně svižnější by měl být import / export fotek, přepínání mezi fotkami, vytváření HDR a panoramat. O jaké konkrétní zrychlení se bude jednat teprve v praxi vyzkoušíme.
 2. Vytváření kolekcí z adresářů: stačí pravým tlačítkem myši kliknout na adresář (nebo i více označených adresářů) a vybrat volbu „Create Collection“ nebo „Create Collection from Selected Folders“ (to když máte označeno více adresářů). Můžete si tak snadno vytvořit kolekce z adresářů, aniž byste museli označovat fotky.

  kolekce-z-adresare-lightroom

 3. Filtrování fotek dle toho, jestli už byly upravené či nikoliv: nově můžete v Lightroomu filtrovat jen upravené / neupravené fotky. Ideální například v situaci, kdy máte 150 fotek, ve kterých máte třeba jen 30 upravených ze včerejška… a při použití nějakého základního presetu si nechcete přepsat již fotky upravené. Stačí vyfiltrovat jen ty neupravené, aplikovat preset a filtr vypnout 🙂 Toto filtrování je dostupné ve všech třech filtrovacích možnostech: horní lišta, spodní lišta nad filmovým pásem, metadata v Grid View.

  lightroom-filtrovani-dle-uprav01
  lightroom-filtrovani-dle-uprav03b
  lightroom-filtrovani-dle-uprav02

 4. Vyhledávání v adresářích: hledáte nějaký konkrétní adresář? Nyní stačí napsat jeho název do hledacího políčka v záložce Folders a Lightroom vám živě vypíše odpovídající adresář(e). Hledat můžete dokonce i pouze v rámci oblíbených adresářů (viz níže), stačí kliknout u lupy na nenápadnou šipku dolů a v roletce vybrat „Favorite Folders“.

  lightroom-hledani-v-adresarich
  lightroom-oblibene-adresare

 5. Značkování oblíbených adresářů: máte nějaké opravdu oblíbené nebo často používané adresáře? Označte si je hvězdičkou jako oblíbené. Pravým tlačítkem myši klikněte na adresář (nebo označené adresáře) a vyberte volbu „Mark Favorite“. Samozřejmě to lze vzít kdykoliv zpět (volbou Unmark Favorite).

  lightroom-oblibene-adresare2

 6. Vytváření chytrých kolekcí (Smart Collections) má nyní novou filtrovací možnost: upravené / neupravené fotky.
  chytre-kolekce-edit-lightroom
 7. Vytváření kolekcí ze špendlíků na mapě.
 8. Podpora nových fotoaparátů a objektivů.
 9. Oprava některých specifických dosavadních chyb.

 

Aktualizace Lightroom CC v1.2 (Cloudová verze)

Nový Lightroom CC (cloudová verze) se zase o krok přibližuje verzi klasické, a to dnešní aktualizací. Ta přináší tyto novinky:

 1. Možnost vložit do metadat fotek svůj copyright již při importu fotek do Lightroomu. Stačí vybrat v horní liště Edit – Preferences – General a pak zaškrtnout volbu „Add copyright to imported images“
 2. Podpora nových fotoaparátů a objektivů.
 3. Oprava některých drobných chyb.
Share

Komentáře

 1. Děkuji za srozumitelný a ucelený výpis novinek. Možnost filtrování dle upravených/neupravených fotek už byla nutnost

Napsat komentář

Přejít k navigační liště