Nový Adobe Lightroom CC & Classic: vše co potřebujete vědět

Nový Adobe Lightroom CC & Classic: vše co potřebujete vědět

Společnost Adobe opět trochu zavařila hlavy fotografům. Včera totiž vydala hned 2 nové verze Lightroomu: Lightroom CC Classic je aktualizací dosavadního Lightroomu tak, jak jej známe z verze předplatného. Lightroom CC je pak zcela nový produkt fungující na bázi „cloudu“, tedy ukládání souborů a synchronizaci na všech zařízeních. Vše co budete potřebovat vědět obou nových verzích Lightroomu (a zmíním i „krabicovou verzi“) mám pro vás v tomto článku.

Přejmenování: Lightroom CC –> Lightroom CC Classic

Dosavadní Lightroom CC, který možná znáte a používáte ve verzi předplatného, se přejmenoval na Lightroom CC Classic. Je to sice na první pohled lehce zmatečné, ale dává to smysl. „Klasický“ Lightroom, tak jak jej známe, se prostě bude jmenovat „CC Classic“.

No a „Lightroom CC“ je ten jeho nový „on-line“ brácha, který je jednodušší na ovládání a zaměřuje se na ukládání všech fotek online v cloudu a na to, že veškeré změny se vám budou automaticky synchronizovat do všech zařízení (počítač, tablet, telefon,…). Takže tu došlo k jakési „krádeži“ názvu 🙂

Novinky v Lightroom CC Classic

novy-lr-01

Nejspíš vás bude velmi zajímat, v čem je Lightroom CC Classic nový a jaká zlepšení nabízí. Předně je potřeba zmínit, že to není nějaká revoluční aktualizace – Lightroom ve své podstatě „jede v zajetých kolejích“, takže jej i nadále budete používat stejně, jako doposud. Nicméně jsou tam některá (i velmi důležitá) vylepšení, a to zejména v oblasti výkonu, rychlosti a efektivity workflow. O co se jedná?

Zlepšení v oblasti výkonu a rychlosti programu:

 1. Zrychlení spuštění Lightroomu.
 2. Rychlejší import.
 3. Možnost použití vložených náhledů z fotoaparátu pro rychlejší import a selekci fotek (viz níže).
 4. Rychlejší tvorba smart previews.
 5. Rychlejší přepínání mezi Library (Knihovnou) a Develop modulem.
 6. Rychlejší načítání i procházení fotek v Library i Develop modulu.
 7. Rychlejší odezva při použití štětce a posuvníků (sliderů).
 8. Rychlejší mazání kolekcí.
 9. Rychlejší načítání tváří v režimu People view.

Nové funkce a možnosti:

 1. Jemné maskování úprav (štětce a přechodů) pomocí nové funkce automatické detekce jasů a barev (o této nové funkci napíšu dnes samostatný článek / návod k použití).
 2. Vylepšená automatická maska – již by neměla vytvářet nepěkný hrubý šum tam, kde není jen hladká plocha (kdo auto masku často používá, tak ví, o co se jedná).
 3. Filtrování ve Smart Collections: Title (vyplněný / nevyplněný), Lens Profile (zapnutý / vypnutý).
 4. Nová volba (preset) pro nastavení metadat při exportu: „All except camera raw info“, takže se do metadat zapíše vše kromě úprav, které jste provedli při editaci.
 5. Nová možnost filtrování při importu: File type neboli typ souboru (takže můžete z importu automaticky vyloučit např. jpegy, videa,…).
 6. Vylepšené skládání panoramat a HDR.
 7. Vytváření náhledů u nově upravených fotek v případě, že je zrovna k dispozici výkon počítače (prostě na něm zrovna nic neděláte).
Jen je potřeba zmínit: nezapomeňte si v Develop modulu, konkrétně v záložce vpravo dole Camera Calibration, změnit proces z verze 3 na verzi 4 (Current).

novy-lightroom-embeddedJak nově využít Embedded previews (náhledy z foťáku) pro rychlejší práci v Library

Nová aktualizace Lightroomu umí velmi šikovnou věc. A to načíst si při importu fotek do Lightroomu náhled vytvořený fotoaparátem (Embedded preview). Díky tomu nemusí náhled vytvářet Lightroom samotný (což zabere čas), jen si jej načte už jako hotovou věc, a tak je celý proces importu náramně rychlý. Tyto načtené náhledy (Embedded previews) můžete vesele používat pro prohlížení a selekci fotek v Library modulu (Knihovna). Dokonce lze i fotky rychle zoomovat do měřítka 1:1.

 

Ovšem pozor – v Develop modulu již tyto načtené náhledy nefungují a Lightroom bude potřebovat si náhledy vytvořit (jako doposud).

Takže jakmile opustíte Library modul, máte 2 možnosti:

 1. vytvořit náhledy ručně jako obvykle (v horní liště vybrat Library – Previews – Build Previews)
 2. a nebo si je nechat vygenerovat automaticky díky zcela nové funkci viz odstavec níže.

U Adobe se totiž konečně někdo chytrý zamyslel a napadla jej velmi užitečná funkce. A to taková, že Lightroom si sám tyto náhledy pro Develop modul vytvoří automaticky ve chvíli, kdy počítač nepoužíváte. Takže vás nebude tvorba náhledů (která může dost vytížit procesor), zdržovat nebo obtěžovat. Jen je potřeba si tuto funkci aktivovat v preferencích:

 1. v horní liště vyberte Edit (Win), resp. Lightroom (Mac) –> Preferences.
 2. Vyberte hned první horní záložku General.
 3. V možnostech pro nastavení importu (Import Options) potvrďte poslední zaškrtávací tlačítko: Replace Embedded Previews With Standard Previews during Idle Time.

Ovšem pozor na to, že tyto „Standard previews“ budou takové, jaké máte vybrané v nastavení svého katalogu.

 • v horní liště vyberte Edit (Win), resp. Lightroom (Mac) –> Catalog Settings,
 • vyberte horní prostřední záložku File Handling,
 • zde si můžete nastavit Standard Preview Size (velikost standardních náhledů); osobně doporučuji volbu Auto, kdy standardní náhled postačí akorát na pokrytí rozlišení vašeho monitoru.

Jak to v praxi použít:

Takže z toho všeho vyplývá, že nově můžete použít následující pracovní workflow při importu a selekci fotek:

 • Při importu velkého množství fotek (typicky svatba) vyberu „Embedded & Sidecar“.
 • Provedu selekci tak, jak jsem zvyklý.
 • U fotek, které prošly mým výběrem, buď ručně vytvořím lepší náhledy (standard nebo 1:1, případně i smart previews) nebo si je nechám automaticky vygenerovat při nepoužívání počítače viz výše. Zatím to nemám prakticky ozkoušené, ale zdá se, že 1:1 náhledy bude potřeba dovytvořit ručně tak, jako doposud. Tj. automaticky lze náhledy generovat jen ve verzi Standard.

Samozřejmě můžete pracovat i „postaru“, tak jak jste zvyklí – tj. vytvořit Standard nebo 1:1, případně i chytré náhledy (Smart Previews) u všech fotek již při importu. Takový postup nejspíš použijete, když budete importovat jen pár fotek – tam je jedno, jestli trvá import jedné fotky pět nebo deset sekund. Ovšem při importu dvou tisíc fotek (např. svatba), už bude rozdíl znát a tam se nově použitelné načtené náhledy z fotoaparátu (Embedded previews) budou určitě hodit.

Nový Adobe Lightroom CC

Druhou novinkou je Adobe Lightroom CC, který tak trochu ukradl název 🙂 dosavadnímu Lightroomu, na který jsme byli zvyklí z předplatného. Nenechte se ale zmást názvem… tento nový Lightroom není aktualizací, ale zcela novou verzí Lightroomu. Zásadní rozdíl oproti klasickému Lightroomu je v tom, že veškeré své fotky ukládáte (ačkoliv nemusíte) online do cloudového úložiště a veškeré prováděné úpravy se automaticky synchronizují do všech zařízení (počítač, tablet, telefon, atd.).

novy-lightroom-cc

Nový Lightroom CC je tak zaměřený na ty uživatele, kteří nepotřebují 100% výkon, který klasický Lightroom nabízí, ale upřednostní spíš online dostupnost všech svých fotek i možnosti úprav, aniž by byli vázáni na svůj počítač, externí disk apod. S tím je spojeno samozřejmě i zjednodušené uživatelské rozhraní.

Oproti klasickému Lightroomu tato nová verze postrádá například značkování barvami, tisk fotek, vytváření fotoknih a webů, není tam modul Mapa, chybí vytváření HDR a panoramat, pracuje pouze s jedním katalogem (nelze jich vytvořit víc), celkově možnosti úprav jsou zatím užší (např. chybí křivky, dělené tónování, ne tak detailní odšumění a doostření,…). Na druhou stranu je k dispozici Healing Brush, kruhový i lineární přechod, histogram (přes zkratku CTRL 0), srovnání svislic a například i vizuální nápovědy u každého posuvníku.

novy-lightroom-cc-import

Podstatné je, že nový Adobe Lightroom CC máte zdarma, pokud si platíte předplatné pro fotografy (Lightroom, Photoshop). Což je vcelku fajn zjištění – neboť jak se říká, darovanému koni na zuby nehleď. Zároveň je tu ale jisté omezení v prostoru v Cloudu (zdarma máte jen 20GB a pokud chcete víc, musíte si připlatit) a zejména v rychlosti připojení. Upřímně řečeno, uploadovat nějaký ten „gigabajt“ z každého rodinného výletu by se mi zrovna nechtělo. A to samozřejmě z důvodu rychlosti připojení. Faktem ale zůstává, že vás nikdo nenutí veškeré fotky mít v cloudu – můžete je mít klidně na svém disku a Lightroom CC i tak používat. Jen se k nim pak už nedostanete například na dovolené z tabletu…

K dispozici je i nastavení, jaký procentuální podíl všech fotek v Lightroomu chcete uchovávat online. A také si můžete vybrat, které složky chcete mít jen lokálně (což se může hodit… ne vše chcete mít v cloudu). Jen jsem se zatím nedopátral, jak to v praxi funguje (jak pak poznám, které fotky jsou online a které pouze lokálně).

novy-lightroom-cc-nastaveni

Můj názor na Adobe Lightroom CC

Zatím jsem nový Lightroom CC zkoušel jen zběžně, takže zde nemůžu prezentovat některé další vychytávky, nicméně… vcelku bez obav můžu říci, že v současné podobě je Lightroom CC vhodný spíše pro běžné lidi a nadšené amatéry, kteří nefotí profesionálně tisíce fotek měsíčně. Velmi dobře si dovedu představit typického nadšeného fotografa, který má focení jako hobby a chce mít své fotky po ruce jak doma, tak v práci, tak na dovolené. Ukazovat fotky kamarádům přes Facebook není zrovna pro fotografa ideální. Mnohem lepší je mít vše k dispozici na jakémkoliv zařízení a nejen to – s tím souvisí i možnost s fotkami odkudkoliv pracovat. Logicky se tímto krokem Adobe snaží „jít s dobou“, jelikož cloudová řešení jsou v kurzu a lidé si na ně už začínají zvykat. A co si budeme povídat, za nějakých deset let může být klasický externí disk připojený k počítači spíše jen zálohovacím médiem…

Jisté je, že pro profesionální fotografy zatím Lightroom CC není. Je samozřejmě nesmysl, aby někdo uploadoval padesát nebo třeba i sto giga fotek ze svatby a pak je upravoval na tabletu 😀 jenom proto že může. Však k tomu ani Lightroom CC není. To je potřeba si uvědomit… Internet je nyní plný kritiky Lightroomu CC a přitom zbytečně, protože si autoři kritiky ani často nepřečtou, co vlastně Lightroom CC nabízí a pro koho je určený. Takže profíci – pro vás to prostě zatím není, neřešte to a jeďte dál v zaběhnutých kolejích svého osvědčeného Lightroomu, který se nyní jmenuje CC Classic 😉 Nikdo vám nový Lightroom CC nenutí, nemusíte jej používat,… a kdybyste jej chtěli např. pro své rodinné fotky vyzkoušet, tak můžete – máte jej k předplatnému zdarma 😉

Naopak hobby fotografové a třeba i běžní lidé, které focení lehce baví, mohou Lightroom CC ocenit. A to díky kombinaci jednoduchosti použití s výkonem a také samozřejmě dostupnosti svých fotek odkudkoliv. Jen bude potřeba nějaký ten čas přežít s pomalým připojením a určitě do budoucna ze strany Adobe zvýšit příliš přísné omezení pouhých 20GB v cloudovém prostoru.

Jak se to semele v budoucnu?

Otázkou do budoucna je, jak se to celé bude kolem Lightroomu vyvíjet. Nechci zatím vznášet dlouhodobé prognózy, ale když se nad tím vším zamyslíte a vezmete v úvahu současný vývoj moderních technologií, tak dojdete možná jako já k závěru, že Lightroom CC jednoho dne klasický Lightroom nejspíš nahradí. Scénář by mohl být takový, že Lightroom CC postupně „dohoní“ klasickou verzi a až bude nabízet totéž (nebo i víc), tak ji nahradí.

Mezi námi… ona by to nebyla žádná novinka – právě teď jsme svědky podobného scénáře. Podívejte se na klasickou krabicovou verzi, která byla nejen zcela nahrazena verzí předplatného, ale dokonce Adobe tento rok oficiálně ukončuje její podporu a veškeré aktualizace. Takže „krabicák“ už bude jen a jen zastarávat.

Ale jak říkám, je to jen můj soukromý odhad, jehož pravdivost odhalí až čas 🙂

Share

Komentáře

 1. A jaka je pripadna vazba s lightroom 6 – krabicova verze? Uz jako obcasny uzivatel ztracim prehled…adobe manager nabizi ke stazeni aktualizaci cc classic….

Napsat komentář

Přejít k navigační liště