Nový Lightroom CC 1.1 a Classic CC 7.1

Nový Lightroom CC 1.1 a Classic CC 7.1

K dispozici jsou další aktualizace Lightroomu, a to hned obou stávajících verzí. Klasická verze nese označení Lightroom Classic CC 7.1 a přináší znatelně vylepšené automatické úpravy založené na technologii Adobe Sensei, vylepšené maskování dle barev a světlosti, podporu pro nové fotoaparáty a další zlepšení. „Cloudová“ verze Lightroom CC 1.1. přináší funkce, které již známe z klasické verze: tónování pomocí křivek, dělené tónování, automatické úpravy (jako v Classic verzi) a zobrazení na celé obrazovce. Více detailů naleznete v tomto článku.

 

Nový Lightroom Classic CC 7.1

Současná aktualizace s označením 7.1 přináší celou řadu novinek a zlepšení:

Tlačítko „Auto“ už tu nějakou dobu bylo, ale nyní by mělo fungovat znatelně lépe. Dle Adobe vše funguje na bázi technologie Adobe Sensei, která aplikuje Expozici, Kontrast, Světla, Stíny, Černou, Bílou, Saturaci a Živost za vás. Samozřejmě automatickou úpravu můžete kdykoliv doladit. V praxi jsem ji ozkoušel zatím jen krátce, ale zdá se, že funguje vcelku dobře. Všeobecně mi přijde, že plošně snižuje kontrast (i tam, kde by to nemuselo být potřeba), ale to lze následně doladit. Jinak se „chová“ vcelku obstojně… Co mi zatím není jasné je to, zda se Lightroom bude na našich úpravách „učit“ a tlačítko Auto se tím bude stále zlepšovat nebo tato technologie funguje pouze na již předem daných vzorcích. Toto ještě budu zjišťovat (o automatických úpravách založených na chování uživatele již uvažuji pár let – nemělo by to být složité, zejména u uživatelů, kteří ročně upraví desítky tisíc fotek).

Vylepšené maskování dle barev a světlosti: nedávnou novinkou je možnost maskovat nástroje lokálních úprav (štětec a oba přechody) automaticky dle světlosti a barev (Range mask: color, luminance). Nyní je tu možnost vybrané vzorky, které ovlivní masku, se stisknutým tlačítkem Alt odebírat. Pozn.: na použití těchto automatických masek chystám během pár dnů samostatný článek).

Podpora nových fotoaparátů a objektivů: Apple iPhone, Apple iPhone 8 Plus, Apple iPhone X, Canon PowerShot G1 X Mark III, Google Pixel 2, Google Pixel 2 XL, GoPro FUSION, GoPro HERO6 Black, Hasselblad A6D-100c, Leica CL, Light L16, Panasonic LUMIX DC-G9, Sony A7R III (ILCE-7RM3 kromě ARQ souborů). Zde na stránce adobe.com je seznam nově přidaných objektivů.

Podpora dálkového snímání s Nikonem D850 a některé další vylepšení individuálního charakteru.

lr-aktualizace

Nový Lightroom CC 1.1 přináší:

 • Tónování křivkami (v RGB kanálech),
 • Dělené tónování,
 • Automatické úpravy (stejně jako výše ve verzi Classic),
 • Zobrazení na celé obrazovce.

Tj. funkce, které již známe ze verze Classic, jen doposud nebyly v první „cloudové“ verzi Lightroomu uvedeny.

To jsou tedy novinky v Lightroomu. Pokud máte nějaký dotaz či názor, neváhejte jej napsat do komentáře pod článkem.

 

Share

Komentáře

 1. František Hrubý : 8 ledna, 2018 at 1:11 pm

  Dobrý den,
  můžete mi prosím poradit jak v Lightroom Classic CC 7.1 smazat či odstranit nepotřebný katalog.
  Předem děkuji.

 2. Dobrý den, je to vcelku snadné. Otevřete si LR (s tím katalogem, který chcete smazat), pak v horní liště v LR najděte Edit – Catalog Settings, v záložce General klikněte na „Show“ butonek, aby se Vám v průzkumníku zobrazilo umístění daného katalogu. Pak stačí smazat veškerý obsah adresáře a je to. Pozor ale že to nelze vzít zpět (leda byste to smazal do koše).

Napsat komentář

Přejít k navigační liště