Jak postupovat při úpravách v Lightroomu

Jak postupovat při úpravách v Lightroomu

V tomto návodu půjdeme přímo k věci – bez zbytečné omáčky kolem. Ukážeme si totiž, jak při úpravách v Lightroomu konkrétně postupovat. A to ve smyslu pořadí jednotlivých úprav. Dozvíte se tedy, jakými úpravami se obvykle začíná, co následuje poté a jaké úpravy je nejlepší nechat na konec.

Nejlepší na Lightroomu je, že se můžete kdykoliv k jakýmkoliv úpravám vrátit. Není to tak jako v Photoshopu, kde provedete nějakou úpravu a ta se do fotky „zapíše“. V Lightroomu provádíte úpravy spíše (obrazně řečeno) „nad“ fotkou a až když jste s úpravami hotoví, tak výsledek vyexportujete. A ještě lepší je, že veškeré prováděné úpravy můžete kdykoliv libovolně vzít zpět. Je to jako konfigurátor automobilu – nastavíte požadavky, v průběhu je ještě doladíte a až poté odešlete výsledek. V Lightroomu se prostě stačí vrátit k požadovanému posuvníku / jinému nástroji a doladit jeho nastavení. A je to. Všechny nástroje a posuvníky totiž zůstávají v takovém stavu, v jakém jste je zanechali. A tak např. příliš vysoký kontrast s hodnotou 90 můžete třeba nakonec snížit na 70.

Ačkoliv víme, že se kdykoliv můžeme k jakémukoliv nástroji v Lightroomu vrátit, je užitečné dodržovat určitý postup. A ten si ukážeme právě teď.

Doporučený postup úprav

Níže uvedený postup prosím vnímejte jen jako doporučení – rozhodně to není jediný správný způsob (ten totiž ani neexistuje). Každému totiž vyhovuje něco jiného. Nicméně v zásadě by fotografové měli v Lightroomu dodržovat určitá pravidla úprav, aby se snadno dobrali k požadovanému výsledku:

 1. Případný ořez.
 2. Spot Removal (nástroj pro odstranění bodů).
 3. Lens Corrections: zde můžete pracovat s vinětací, napravit zkreslení objektivu, srovnat linie, atd.
 4. Basic panel: zde nastavte základní vzhled fotky (expozice, kontrast, vyvážení bílé, světla, stíny, saturace,…).
 5. Záložka HSL / COLOR: „servisní“ záložka pro nápravu / úpravu vybraných barev.
 6. Tone Curve (Tonální křivky) a Split Toning (Dělené tónování): to je ta kreativnější část, při které můžete popustit uzdu své fantazii.
 7. Záložky Effects a případně i Camera Calibration.
 8. Lokální úpravy pomocí obou přechodů a štětce.
 9. Záložka Detail, tzn. doostření a odstranění šumu.

Výše uvedený postup není jediný správný. Vychází ovšem ze zaběhnuté praxe a navíc respektuje oficiální doporučení společnosti Adobe pro dosažení optimálního výkonu Lightroomu. Pokud by vám to bylo proti srsti, tak můžete bod č. 2 a 3 zařadit až před lokální úpravy.

Narovinu řečeno: ono to bude fungovat i kdybyste na to šli zcela obráceně. Není důvod, proč byste nemohli jednotlivé nástroje používat v pořadí, které vám vyhovuje. Na druhou stranu musíte uznat, že je jistá logika v tom, že nejprve upravím fotku těmi základnějšími úpravami a až pak teprve ji začnu „šperkovat“ například barevným tónováním. A logicky ořez udělám jako první, abych např. zbytečně neretušoval nebo neupravoval ty oblasti, které nakonec oříznu (např. budu zbytečně řešit přeexpozici v oříznuté oblasti).

Někomu třeba vyhovuje upravovat fotky dle pořadí jednotlivých záložek (shora dolů), tj. začít Basic panelem, pokračovat Křivkami, atd. Proč ne…

Upřímné doporučení

Řeknu vám to asi takto – pokud nepostupujete přesně tak, jak je uvedeno výše, není to žádná tragédie. Osobně jsem toho názoru, že je lepší energii věnovat fotce jako takové, než správnému postupu. Důležitý je výsledek a dobrý pocit z něho – a jestli třeba nejprve začnete basic panelem a pak teprve děláte retuše a ořezáváte, to už si myslím není podstatné. Já jsem třeba kdysi retušoval nástrojem pro odstranění bodů až na konci všech úprav. A nikdo mi za to hlavu neutrhnul 🙂

Takže ano – je tu jistý postup, který se může vyplatit, a to jak z hlediska logiky úprav, tak výkonu Lightroomu – ale životně důležité to není. Pokud dodržíte základní pravidlo: že nejprve vždy provedu základní úpravy a až poté ty složitější, tak jdete správnou cestou a dodržování výše uvedeného postupu už je jen příjemný bonus navíc 😉

Share

Mohlo by se vám líbit

Komentáře

 1. Skvěle, díky za článek.

  V LR dělám už několik let a až poslední dobou jsem začal uvažovat o postupu úprav s ohledem na nějakou logiku postupu práce. Tady je to přehledně sepsané bod po bodu a minimálně jako o výchozí stanově by toto měl mít každý uživatel Lightroomu aspoň v povědomí.

Napsat komentář

Přejít k navigační liště