Používáme nástroj Dehaze v Lightroomu

Používáme nástroj Dehaze v Lightroomu

Nástroj Dehaze v Lightroomu pomáhá eliminovat nebo naopak zvýrazňovat mlhavé prostředí ve fotkách. V tomto článku vám na praktických ukázkách předvedu, jak můžete posuvník Dehaze použít k výraznému zlepšení svých fotek.

Nástroj Dehaze není v Lightroomu odjakživa, objevil se v něm v červenci 2015. Někteří fotografové si od té doby posuvníku Dehaze ani nevšimli a nebo se jej prostě jen obávali použít… a to je škoda, protože se jedná o velmi užitečný a praktický nástroj. A co je nejdůležitější – jeho použití je nesmírně snadné. Jak jej v praxi použít, kdy a proč? Mrkněte na ukázky níže.

Kde najdu Dehaze a k čemu slouží

Posuvník Dehaze, který najdeme v záložce „Effects“ / „Efekty“, slouží primárně ke dvěma účelům:

  1. minimalizaci mlhy (např. na horizontu při focení krajiny),
  2. zvýraznění mlhy či oparu (když chceme fotce přidat jakýsi zasněný vzhled).

print-dehaze

Oba výše uvedené postupy si nyní na praktických ukázkách předvedeme.

Dehaze pro minimalizaci mlhy

Některým fotkám pomůže, když lehce odstraníme mlhavý opar. To zvládneme snadno tak, že posuvník Dehaze posuneme lehce doprava.

V případě této fotky níže stačilo posuvník Dehaze posunout doprava na hodnotu +37. Výsledek si můžete porovnat přejetím myši přes fotku (zobrazí se fotka po úpravě).

Jak moc použít nástroj Dehaze? To je čistě subjektivní a záleží to nejen na vašem vlastním vkusu a vizuálním citu, ale i na fotce. Různé druhy fotek vyžadují různé „odmlžení“.

Na tomto příkladu níže jsem použil hodnotu Dehaze +60 a je to myslím tak akorát.

Lokální „odmlžení“

Nástroj Dehaze v praxi funguje celoplošně = ovlivní celou fotku. Snaží se sice odmlžit jen ty světlé části fotek, ale občas to není dokonalé a ztmaví i to, co už je tak dost tmavé = vyrobí podexpozici. Pak je potřeba sáhnout raději po lokálním řešení. Tím bude použití přechodu nebo štětce, s jehož pomocí můžeme Dehaze aplikovat lokálně. Typickým příkladem je odmlžení oblohy a horizontu pomocí lineárního přechodu, viz pár odstavců níže.

Na této fotce níže jsem aplikoval klasicky na celou fotku Dehaze tak, abych zvýraznil oblohu a obzor. Použil jsem hodnotu +45. Když si přejedete myší přes fotku, uvidíte, že po úpravě se začíná ztrácet kresba ve stínech lodi (modré plochy zvýrazněné Lightroomem).

Z toho důvodu raději použiju Dehaze takovým způsobem, kterým ovlivním jen oblohu a obzor. Vezmu si na pomoc lineární přechod (ikona obdélníku vpravo nahoře pod histogramem). Přechod natáhnu shora dolů a posuvníku Dehaze nastavím potřebnou hodnotu (zase 45).

print3

Díky tomu ovlivním jen to, co chci „odmlžit“ a zbytek zůstane původní. Opět si můžete přejet myší a porovnat si původní neupravenou verzi s verzí odmlženou pomocí lineárního přechodu.

Mohli byste namítnout, že na tohle přeci stačí posuvník expozice a možná něco s kontrastem. Taky mě to napadlo, a tak jsem pro vás připravil srovnání. Tak co myslíte, která verze je jak upravená?

Po najetí myši se zobrazí verze upravená pomocí posuvníku expozice (-0,70) a kontrastu (+30). Primárně zobrazená je verze upravená s pomocí Dehaze. Zajímavé srovnání že? Vyplývá z něj, že Dehaze funguje trochu jinak a viditelná je i zvýšená saturace barev.

Samozřejmostí pak je, že při lokálním odmlžování můžeme lineární i kruhový přechod maskovat pomocí štětce, jak je to na praktické ukázce předvedeno v tomto článku.

Přidáváme mlhu

Nástroj Dehaze můžeme použít i naopak – pro přidání mlhavého oparu, což může některým fotkám slušet. Stačí posuvník nastavit do záporných hodnot. Níže je ukázka fotky, která byla upravena jen nástrojem Dehaze s hodnotou – 16. S přidáváním mlhy se musí opatrně, aby to nevypadalo příliš uměle… (opět si přejeďte myší).

 

Podobně můžeme mlhu do fotky přidat lokálně – třeba zase lineárním přechodem. Na ukázce níže byl aplikován lineární přechod na horní polovinu fotky s hodnotou Dehaze -28. Tím se vytvořila iluze, že loďka vjíždí do mlhy.

Nevím, jestli bych osobně fotku takto v praxi upravil, ale jako ukázka možností to myslím poslouží velmi dobře.

Shrnutí a doporučení do praxe

Nástroj Dehaze primárně slouží pro eliminaci mlhy nebo naopak pro její přidávání. Mlhu můžeme ovlivňovat buďto celoplošně (v záložce Effects) a nebo lokálně s pomocí nástrojů lokálních úprav (oba přechody, štětec).

Možnostem se meze nekladou a neváhejte nástroj Dehaze vyzkoušet v různých situacích… třeba přijdete na nějaký ještě lepší způsob použití Dehaze, než já. Každopádně se vám bude při úpravách hodit zpětné lomítko \ pro zobrazení fotky před úpravou a po úpravě. To abyste se s úpravami nedostali někam, kam jste nechtěli 😉

Používáte Dehaze v Lightroomu? Máte nějaké praktické zkušenosti, náměty nebo připomínky? Napište je do komentářů níže – vaši kolegové (včetně mě) to jistě ocení.

Share

Mohlo by se vám líbit

Napsat komentář

Přejít k navigační liště