Presety: ano či ne?

Presety: ano či ne?

Presety pro Lightroom jsou poslední dobou velmi často diskutované téma… někdo v nich vidí zabijáka kreativity, jiný zase nedocenitelného pomocníka. Kde je vlastně pravda? V tomto článku mám pro vás shrnutí, které vám pomůže se rozhodnout, kdy a jak presety (ne)používat.

Výhody presetů

  1. Šetří čas: fotku mohu mít (téměř) upravenou na pár kliknutí myši. I export může být díky presetům rychlejší.
  2. Učí nové úpravy: kdo je zvídavý a chce se naučit novým postupům má možnost se velmi snadno podívat, jaké úpravy který preset dělá (stačí se podívat na posuvníky a nastavení nástrojů v Lightroomu po aplikaci presetu).
  3. Pomáhají sjednotit vzhled fotek: pro mnoho fotografů je podstatné, aby jejich fotky byly jednotné, měly podobný vzhled (rukopis).
  4. Podněcují zvědavost: svým způsobem nutí zvídavé povahy zjišťovat, jak toho či onoho preset dosáhl a zkoušet také takové postupy.

Zejména první bod si zaslouží velkou pozornost. Presety znamenají v praxi opravdu velkou úsporu času. A to zejména pro ty fotografy, kteří upravují často velké množství fotek (svatba, reportáž, křtiny, portréty, rodina…). Naopak pro někoho, kdo upravuje jednu fotku týdně, mohou být presety zbytečné.

Osobně vidím velký přínos presetů i v oblasti vzdělávací. Dle mého názoru v každém zvídavém člověku probouzí touhu po zjištění, jak takový preset funguje. Jinak řečeno, preset aplikuji a hned se jdu podívat na posuvníky, křivky a jiné nástroje, kterými byla fotka upravena. Tyto postupy velmi snadno zjistím a pokusím se je aplikovat třeba svým vlastním způsobem, v modifikované podobě. A tím pak možná i stvořím svůj vlastní první preset. Ten je sice inspirovaný tím původním, od někoho jiného, ale je přetvořený tak, aby fungoval nejlépe pro mě. A to je proces, kterým si já jako uživatel nejen šetřím čas při úpravách, ale také se učím novým postupům. V tom vidím nedoceněnou hodnotu presetů pro ty uživatele, kteří jsou alespoň trochu zvídaví a inovativní.

Jednotný vzhled fotek je podstatný pro mnoho fotografů. Vzniká tak zcela jasně odlišitelný styl a rukopis. Tomu presety jednoznačně pomáhají.

A aby srovnání bylo férové, tak dodám, že většina presetů stejně funguje pouze jako zkratka k cíli, ke kterému ale pak musíme stejně dojít sami. Jinak řečeno, preset mi pomůže hromadu úprav urychlit, ale například expozici, kontrast nebo vyvážení bílé si ještě sám donastavím pěkně ručně (protože každá fotka vyžaduje lehce jinou úpravu). To je naprosto běžné.

Nevýhody presetů

  1. Mohou ubíjet kreativitu: pokud někdo jen kliká na presety a nezajímá se o to, co se děje „na pozadí“, zabředne do stereotypu a veškerá kreativita může jít do háje.
  2. Mohou produkovat podobné fotky: když si stejnou sadu presetů stáhne tisíc fotografů, může se stát, že jejich fotky se stanou podobnějšími, než kdy dříve. To ale platí jen pro tuctové fotografy, viz níže.
  3. Vzbuzují rozčarování a nespokojenost: to platí zejména pro presety dostupné zdarma – obvykle nesplňují očekávání, které od nich uživatel má (vlastní fotky po jejich aplikaci nejsou tak krásné, jako ty ukázkové).

Svůj život máte plně ve své moci… a to platí i pro vaše fotky a vaše úpravy. Presety mohou doslova zabít kreativitu v někom, kdo hledá hotové řešení a chce jen klikat na presety, aniž by se snažil do úpravy vložit alespoň špetku vlastní snahy. Je potřeba si uvědomit, že presety nelze brát jako univerzální řešení, které vždy všechny fotky upraví na jedničku. Naopak je normální fotku upravit presetem a pak ji doladit dle svého vlastního vkusu.

Občas slyším, že kvůli presetům mají všichni stejné fotky. S tím nesouhlasím. Vždyť je tu ale možnost odlišit se již fotkami jako takovými… a to je mnohem podstatnější, než podobnost fotek díky úpravám. Každý člověk fotí jinak, používá jinou kompozici, perspektivu, světlo… a to je pro možnost odlišit se mnohem důležitější, než úprava presetem. Jsem přesvědčen o tom, že pro šikovného fotografa nepředstavují presety v tomto ohledu problém, jelikož je schopen se odlišit od jiných fotografů už svými vlastními fotkami.

No a k poslednímu bodu… tedy rozčarování po použití presetů bych řekl toto: darovanému koni na zuby nekoukej a nekupuj zajíce v pytli 😀 Jinak řečeno, nečekejte, že presety, které jsou k dispozici zdarma a všem, budou zázračně fungovat na všechny vaše fotky. A když už chcete nějaké presety pořídit, řekněte si o vzorek zdarma na vyzkoušení, ať víte, do čeho jdete a můžete si preset vyzkoušet přímo na své vlastní fotce.

 

Máte k článku svůj vlastní postřeh, názor? Chcete něco doplnit? Použijte komentáře níže 😉

Share

Napsat komentář

Přejít k navigační liště