Pro koho je Lightroom vhodný?

Pro koho je Lightroom vhodný?

Ještě nepoužíváte Adobe Lightroom a chcete vědět, zda-li je to pro vás to pravé ořechové? V tomto článku zjistíte, zda-li je právě pro vaše potřeby Lightroom ideální či nikoliv.

Pro koho je Lightroom ideální

  • Chcete své fotky nejen upravovat, ale i katalogizovat (třídit, hodnotit, filtrovat, vyhledávat,…).
  • Často upravujete velké množství fotek (výlety, dovolená, svatba, reportáže, sport, portréty, produkty,…).
  • Často používáte podobné úpravy na větší množství fotek.
  • Využijete v praxi doplňkové funkce jako např. tvorba video-slideshow z fotek, webových galerií, fotoknih apod.

Lightroom je zcela ideální všechny běžné fotografy, kteří fotí jak pro zábavu (hobby), tak i profesionálně. Pokud nemáte speciální požadavky (např. pokročilé retuše či montáže fotek), tak už nebudete kromě Lightroomu většinou potřebovat nic dalšího. Lightroom totiž využijete jako prohlížeč, katalog i editor fotek, ale i jako nástroj pro další kreativní tvorbu. Pokud fotíte výlety, rodinu, architekturu, krajinu, sport, svatby, portréty, reportáž, koncerty a v podstatě všechna běžná fotografická témata, bude pro vás Lightroom ideálním nástrojem. Své fotky v něm budete moci spravovat, upravovat a exportovat pro další publikaci, sdílení, atd. Navíc Lightroom nabízí nově (od verze Lightroom CC / 6) možnost automaticky skládat více fotek jako panorama, také lze skládat více různých expozic automaticky jako HDR. Což využijí zejména fotografové krajiny a architektury.

Komu by Lightroom nemusel stačit

  • Často manipulujete s obsahem fotek (např. skládáte více fotek dohromady, měníte oblohu, redukujete proporce lidí atd.).
  • Provádíte opravdu rozsáhlé retuše.
  • Skládáte dohromady opravdu složitá panoramata (a chcete mít možnost ručně složení ovlivnit).
  • Pro svou práci potřebujete volnost práce s vrstvami a maskami.
  • Často se jedné fotce věnujete spíš celé dopoledne než dvě minuty.

Adobe Lightroom v současnosti neumí pracovat s vrstvami a maskami, což je v podstatě jeho největší zásadní omezení například oproti Photoshopu. Ten totiž jak vrstvy, tak masky umí. Proto třeba fotografové věnující se módní fotografii, kde se často manipuluje s obsahem, potřebují ke své práci spíše Photoshop. Photoshop je také mnohem lepší (než Lightroom) pro komplexní retuše. To vše bychom v Lightroomu dělali jen těžko a pomalu.

V praxi platí, že jakmile budete chtít ve svých fotkách výrazněji přetvářet realitu, budete na 99% potřebovat Photoshop. Samozřejmě i v Lightroomu lze velmi snadno odstranit nějaký ten pupínek na tváři, prasklinu na zdi nebo obtloustlého turistu na pláži 🙂 Na to perfektně funguje nástroj pro odstranění bodů. Nicméně o nějakých výměnách oblohy, změnách tvaru těla, přidávání vlasů, skládání různých fotek do jedné a podobně si můžeme zatím nechat v Lightroomu jen zdát. Pro takové potřeby je Photoshop jako dělaný.

Kombinace obou

Pokud víte, že budete potřebovat od obou výše zmíněných programů něco, můžete využít zvýhodněné nabídky a pořídit oba dva. Ačkoliv slovo „pořídit“ v tomto případě není zcela přesné. V současnosti totiž můžete Photoshop získat pouze ve formě měsíčního / ročního předplatného. A za nějakých zhruba 300kč/měsíc můžete mít Lightroom i Photoshop v té nejnovější verzi včetně všech následných aktualizací. A to už stojí za zvážení.

Osobně si myslím, že spousta fotografů dnes používá Photoshop pouze ze zvyku, tedy zbytečně. Běžné úpravy v Photoshopu nejsou (i při použití akcí a dávek) tak pružné a rychlé, jako v Lightroomu. Takže celý proces úprav fotek trvá zbytečně dlouho a není systematický. A přitom Lightroom by nejen pro běžný typ úprav postačil, ale navíc by nabídl možnosti komplexní správy fotek, a to za nižší pořizovací cenu.

Share

Mohlo by se vám líbit

Napsat komentář

Přejít k navigační liště