Recept na presety: teplé tónování v protisvětle

Teplé tónování velmi sluší fotkám pořízeným kolem západu nebo východu slunce. Často jej lze s úspěchem aplikovat i na takové fotky, které byly pořízeny třeba i odpoledne. Stačí nechat prosvítit sluneční paprsky například skrz stromy a hned to vytváří hřejivý podvečerní dojem. Pak už jen doplníme teple tónované barvy a pěkný výsledek je zaručen.

V tomto receptu mám pro vás osvědčenou kombinaci presetů pro Lightroom, které fungují dobře za účelem právě teplého tónování. Bude to snadné, rychlé a efektivní.

Výše uvedená fotografie je typickou ukázkou fotky, kterou lze s úspěchem teple tónovat. A to byla pořízena v průběhu dopoledne, takže to opravdu není „východovka“ či „západovka“. A přitom ji díky pár šikovným prestům můžeme takový vzhled snadno a rychle dodat. Osobně jsem na výše uvedenou ukázku použil následující kombinaci presetů pro Adobe Lightroom ze sady dostupné na www.presety.cz :

  • expozice -0.1 (ručně nastaveno)
  • 106 Základ tvrdý+
  • 115 Obnova přeexpozice++
  • 224 Zlatá
  • 364 Oranžová+
  • 017 oteplení + aplikovaný přes kruhový přechod na horní část fotky (viz printcreen níže).

FJ0A0917-print

Takže jak vidíte, je to vcelku snadné… preset č. 106 dodá potřebný kontrast (původně je to lehce přeexponovaná „šedivka“). Preset 115 vrátí obloze namodralé tóny. Zbylé dva (224 a 364) dodají tolik potřebné teplé tóny celé fotce. No a kruhový přechod, kterému jsem nastavil oteplení, dodá prostřední části oblohy také teplé tóny, což ještě více podtrhne iluzi východu či západu slunce.

Je potřeba samozřejmě počítat s tím, že výše uvedený návod nebude fungovat vždy na všechny fotky. Zaručeně se bude hodit na fotky podobné té výše (prosvítající slunce skrz větve stromů apod.). Samozřejmě můžete zkusit experimentovat a použít třeba i jiné kombinace presetů.

Pokud zatím presety z mé sady nemáte, můžete si jich pár stáhnout zdarma (přes odkaz www.presety.cz). A pokud je již ode mne máte, zkuste výše uvedenou kombinaci, případně zaexperimentujte i s jinými. No a pokud byste si nebyli jisti, klidně mi napište a já Vám jako obvykle s vhodnou kombinací rád poradím 😉

Share

Mohlo by se vám líbit

Napsat komentář

Přejít k navigační liště