Recepty na presety: les jako z filmu

Filmové simulace jsou v současnosti velmi oblíbené, a tak jsem si pro vás připravil návod, jak pomocí mých presetů v Lightroomu dát fotce „filmový“ nádech.

Praktický příklad uvedeme na naprosto obyčejné fotce lesa, kterou vyfotíte v podstatě kdykoliv během dne v jakémkoliv lese… Při troše snahy pořídíte mnohem lepší snímek, a tím pádem bude i váš výsledek lepší. Já ovšem vybral tuto obyčejnou fotku proto, aby bylo vidět, jak ji může sofistikovaná úprava pomoci.

Presety pro Lightroom, které uvádím v následujícím receptu, jsou dostupné na www.presety.cz. Spousta šikovných fotografů už je má… pokud patříte mezi ně, můžete tento návod během chvilky aplikovat. No a pokud je zatím nemáte, můžete je zvážit… třeba i na základě níže uvedeného rozdílu před úpravou / po úpravě.

Postup úpravy:

 1. Fotku naimportujeme do Lightroomu.
 2. Aplikujeme předpřipravený preset 957-ČB-film z adresáře 900 Hotové mixy.
 3. Můžeme doladit expozici, kontrast atd. v panelu Basic.
 4. Můžeme doladit „filmový vzhled“, a to výběrem mezi presety 201 – 204, které simulují filmové podání (předvybraný je tam 202-film+).
 5. A to je vše.

Níže se můžete podívat na výsledek – stačí najet myší na fotku a uvidíte výsledek výše uvedené minutové úpravy.

Preferujete raději barevné fotky? Pak si upravíme fotku i v barvách. Postup bude následující:

 1. Fotku naimportujeme do Lightroomu / pokud ji tam již máme, tak vytvoříme virtuální kopii.
 2. Klikneme na preset: 105-Základ tvrdý,
 3. Klikneme na preset: 114-Obnova přeexpozice +,
 4. Klikneme na preset: 298-Azurová Oranžová f++,
 5. Klikneme na preset: pokud chcete, můžete ještě přidat teplejší nádech pomocí presetu 361-Růžová nebo 363-Oranžová nebo např. 369-Oranžová Fialová.
 6. Chceme-li fotku ještě víc ozvláštnit, můžeme přidat bokeh presetem 643-Bokeh2, čímž vytvoříme iluzi poletujícího prachu a chmýří.

Opět si můžete níže porovnat výsledek – stačí najet myší na fotku a zobrazí se verze po úpravě.

Můžete vyzkoušet tyto presety i na zcela jiné typy fotek a věřím, že to bude fungovat. Jen je potřeba občas vyzkoušet víc variant a pak si vybrat tu nejlepší… každá fotka je totiž jiná a potřebuje lehce jiný styl úpravy.

Samozřejmě si můžete zkusit výše uvedené úpravy provést sami i bez presetů, tj. nastavit si veškeré posuvníky manuálně metodou pokus omyl. Nicméně bude to časově výrazně náročnější. Takže pokud preferujete hotové řešení bez nervů a plahočení se k výsledku, mrkněte na mé presety na webu www.presety.cz. No a pokud už je máte, určitě výše uvedený recept vyzkoušejte 😉

Share

Mohlo by se vám líbit

Napsat komentář

Přejít k navigační liště