Retuše v Lightroomu

Retuše v Lightroomu

Mnoho fotografů často nechává retuše až na Photoshop, ačkoliv by to bez problémů zvládl i Lightroom. V tomto článku si ukážeme, jak snadno a rychle retušovat právě v Lightroomu.

1. Odstraníme nejvýraznější vady pletiretuse-lightroom1

Prvním krokem při retuši portrétů je vždy odstranění těch nejvýraznějších vad pleti. To jsou většinou pupínky, ale třeba i nežádoucí jizvy a podobně. Je ale potřeba respektovat přirozenou identitu každého člověka – a ponechat to, co k němu patří (například specifická piha a podobně). Nechceme přeci zcela převracet realitu…

Na odstranění výše uvedených vad pleti se báječně hodí nástroj pro odstranění bodů. Ten v Lightroomu nalezneme v horní části pravého panelu, nad záložkou pro základní úpravy. Použít můžeme klávesovou zkratku Q.

Nástroj pro odstranění bodů funguje stejně jako klonovací razítko. Kliknete na nějaké místo, které vám vadí, a pak vyberete jiné místo, ze kterého se má to původní opravit.

retuse-1

Můžeme si vybrat ze dvou režimů:

 1. Klonovat (Clone) nebo
 2. Opravit (Heal).

Pro účely retuše vřele doporučuji režim Opravit (Heal). Pak už jen stačí vybrat potřebnou velikost stopy (size), míru prolnutí (feather) někde uprostřed, a viditelnost (opacity) 100% a můžeme začít. Nedoporučuji používat Feather (měkkost okrajů) na nízké hodnoty, budete se totiž potýkat s ostrým ohraničením efektu, což bude na fotce vidět.

U starších verzí Lightroomu bylo možné označovat a retušovat jen kruhové plošky různé velikosti. Novější verze Lightroomu umožňují nástrojem pro odstranění bodů také malovat různé tvary (třeba jako štětcem). Díky tomu můžeme odstranit jedním tahem i jiné než kruhové oblasti – např. sloup elektrického vedení a podobně. Takže už tento nástroj funguje v podstatě jako retušovací štětec v Photoshopu.

retuse2

Nástroj pro odstranění bodů se vždy snaží za vás vybrat místo, ze kterého se bude to špatné napravovat. Někdy se strefí dobře, jindy zase ne – v takovém případě můžete míso, ze kterého se napravuje, posunout kamkoliv jinam.

Samozřejmě můžeme i jednotlivé retušované plochy zpětně odstranit. Stačí se stlačenou klávesou ALT kliknout na retušovanou plochu (uvidíte u kurzoru ikonu nůžek).

Zhruba takhle to bude vypadat po odstranění všech viditelných bodových vad pleti:

retuse3

2. Zjemníme strukturu pleti

Dalším krokem po odstranění všech možných různých pupínků bude zjemnění pleti. Pro zjemnění její struktury použijeme další velmi šikovný nástroj pro lokální úpravy. A to štětec. Ten v Lightroomu nalezneme také vpravo nahoře nad záložkou pro základní úpravy (klávesová zkratka K).

retuse4

Klíčem k úspěchu je nastavit parametry štětce zhruba takto:

 • Nízká zřetelnost (Clarity), zhruba -50 až -60.
 • Nízká ostrost (Sharpness), zhruba -40 až -60.
 • Vysoká redukce šumu (Noise Reduction), klidně i +100.

Tato kombinace štětci propůjčí vcelku výrazné retušovací schopnosti. Konkrétní hodnoty je potřeba nastavit individuálně podle toho, jak je pleť jemná a naopak – a jak moc silný efekt očekáváte. Takto nastaveným štětcem zamalujeme všechny plochy, které chceme retušovat. Samozřejmě vynecháme oči, obočí, vlasy, rty a někdy i nos. Pokud je oblast krku či ramen (nebo dalších obnažených částí těla) v rámci hloubky ostrosti a vyžaduje retuš, proveďte ji i tam. Není nic horšího, než vyhlazená pleť a vrásčitý krk. To vypadá opravdu nepřirozeně.

Níže: Pod náhledem fotografie máte možnost zobrazit si masku štětce (abyste věděli, kde všude jste již štětcem malovali). Tato oblast (maska) se pak vizualizuje barvou (v základu je tam myslím červená). Ale nebojte se – nejedná se o to, že byste červenou barvou zamalovali obličej. Je to pouze vizualizace míst, kde jste štětcem malovali. Stačí masku zneviditelnit a je to zase pryč 🙂

retuse5

Pokud někde přetáhnete, můžete retušovanou oblast samozřejmě odmazat. V Lightroomu naleznete tuto možnost hned nad nastavením velikosti stopy (Erase). Pro přesnější malování bez přetahování hran můžete vyzkoušet auto masku, které jsme se věnovali v tomto samostatném článku.

Jestliže nejste s výsledkem spokojeni (efekt je např. příliš silný nebo naopak), můžete jej samozřejmě kdykoliv zpětně změnit. Klikněte na ikonku špendlíku zastupující danou retušovanou plochu a poté změňte nastavení štětce v pravém panelu. Rovnou můžete sledovat, jak se vzhled efektu při změnách pozic posuvníků mění.

3. Vylepšíme oči i zuby

Pokud chcete, můžete v Lightroomu velmi snadno a během chvilky zvýraznit i oči a vylepšit zuby. Na obojí opět použijeme nástroj štětec – tak, jako při retuši pleti. Pouze s odlišným nastavením posuvníků v pravém panelu.

Pro zvýraznění očí použijeme:

 • Vysokou hodnotu pro světla (Highlights), zhruba +30 až +50.
 • Zvýšená hodnota pro stíny (Shadows), zhruba +10 až +30.
 • Lehce zvýšená hodnota pro sytost (Saturation), zhruba kolem +5.

Takto nastaveným štětcem zamalujeme celou oblast očních důlků. Vřele doporučuji mít na štětci nastavené měkčí prolnutí, aby neměl ostré okraje (50 až 80).

retuse6

Pro vylepšení zubů použijeme zhruba toto nastavení štětce:

 • Lehce zvýšená hodnota expozice (Exposure), zhruba +10 až +20.
 • Vyšší hodnota pro světla (Highlights) i stíny (Shadows), zhruba kolem +20.
 • Snížená hodnota saturace (Saturation), zhruba -10 až -5.

Takto nastaveným štětcem přemalujeme zuby, které se na fotografii jeví tmavší nebo méně zářivé, než bychom si přáli. Ovšem nesmíte to přehnat, aby efekt nebyl nepřirozený! Proto s tímto nástrojem zacházejte opatrně a případně hodnoty zpětně v pravém panelu snižte.

4. Vylepšíme duhovky

Třešničkou na dortu pak může být vylepšení vzhledu duhovek očí. Je to další krok navíc, který samozřejmě není nutný. Ale pokud chcete, můžete duhovky vylepšit, a to znovu štětcem. A to s tímto nastavením:

 • Expozice zhruba +0,30.
 • Kontrast zhruba +15.
 • Světla zhruba +15.
 • Zřetelnost zhruba +15.
 • Saturace zhruba +10.

retuse7

Pokud potřebujete zjemnit např. vrásky od úsměvu a podobně, stačí zase použít štětec, pouze se sníženou hodnotou zřetelnosti.

Výsledek – před a po úpravě

Přejeďte myší přes níže uvedený obrázek a sledujte rozdíl ve verzi před úpravou a po úpravě.

Share

Mohlo by se vám líbit

Napsat komentář

Přejít k navigační liště