Vložené (embedded) náhledy v Lightroomu v praxi

Nový Lightroom CC Classic už je několik dní „na světě“, a tak jsem samozřejmě vyzkoušel, jak umí pracovat s vloženými náhledy. V tomto článku jsem pro vás shrnul své dosavadní zkušenosti.
V předchozím článku jste se mohli dočíst, že nový Lightroom CC Classic umí načítat náhledy vytvořené fotoaparátem, a tak je import většího množství fotek znatelně rychlejší. Sám jsem byl zvědavý, jak to bude v praxi fungovat, a tak jsem to samozřejmě ihned vyzkoušel. A jak to doopravdy v praxi funguje? Zde jsou mé postřehy:
- Import fotek při použití vložených náhledů (embedded & sidecar) je opravdu rychlý. Na mém i5 procesoru trvá import 1 fotky zhruba 1,5 sekundy. Což je fofr a poznáte to zejména tehdy, když importujete třeba dva tisíce fotek ze svatby.
- Vložené náhledy fungují skvěle při prohlížení a selekci fotek v Library modulu. To, že používáte vložené náhledy, poznáte tak, že vpravo dole je ikonka „embedded preview“. Stačí na ni kliknout a LR obratem vytvoří standardní náhled.
- Jakmile se přepnete do Develop modulu, LR automaticky vytvoří standardní náhled.
- Když se hned přepnete zpět do Library, LR použije nadále vložený náhled.
- Pokud však v Develop modulu fotku upravíte, LR i v Library modulu začne zobrazovat standardní náhled, abyste viděli provedené úpravy.
- K zajímavé „kolizi“ pak dochází v situaci, kdy do LR importujete fotky, které již mají přiložené xmp soubory a v nich uložené úpravy (typicky fotka upravená třeba před týdnem, z LR odstraněná, ale s úpravou uloženou v xmp souboru). Když takovou fotku znovu naimportuji s použitím vloženého (embedded) náhledu, tak se v Library modulu dříve provedené úpravy nenačtou (LR používá vložený náhled z fotoaparátu). V Developu se ale úprava již zobrazí. Takže pokud chcete úpravy provedené u fotek v minulosti upravených (a znovu naimportovaných) vidět i v Library modulu, je potřeba při importu zvolit Standard nebo 1:1 náhledy resp. chytré náhledy.
Můj názor na vložené náhledy v praxi – kdy je (ne)používat
Osobně se mi vložené náhledy jeví jako ideální řešení v situaci, kdy potřebuji mít rychle fotky importované pro prohlížení a selekci. Je potřeba ale nezapomínat na to, že pro účely úprav v Develop modulu bude stejně nakonec zapotřebí dodatečně generovat standardní / 1:1 / chytré náhledy. Faktem ale je, že už se to bude týkat pouze selektovaných fotek, kterých může být třeba jen malá část (oproti původnímu počtu). A tak se to celé „vyplatí“.
Pokud ovšem chcete např. ráno začít selekci a ihned po protřídění začít s úpravami, tak doporučuji postupovat „postaru“. Tj. už při importu zvolit standardní / 1:1 / chytré náhledy (např. přes noc, když jdete spát) a pak už nebudete muset čekat na dodatečné vytvoření lepších náhledů u selektovaných fotek.
To se samozřejmě týká případů, kdy pracujeme se stovkami a tisíci fotek. Když importuji pár desítek fotek, tak je to skoro jedno (časová úspora bude zanedbatelná).
Mohlo by se vám líbit

Jak jsem se spálil s náhledy v Lightroomu
18 ledna, 2018

Import do Lightroomu: jak nastavit náhledy?
26 března, 2017

Smart Previews pro rychlejší úpravy v Lightroomu
23 října, 2016
Komentáře
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
Díky za fajn článek.
Nepodařilo se Vám zjistit, jak lze v Lr využít sidecar-preview, např. pokud bych fotil do RAW+JPG, abych měl full res náhled právě z toho JPG?
Není zač 😉 Náhledy tvoří foťák automaticky ke každému RAWu, ať už fotím do RAW nebo RAW+JPG. NO a ten vytvořený náhled je v podstatě podobný tomu JPGu, který k RAWu uložíte. Není tak kvalitní, ale pro účely selekce stačí.
A abych odpověděl… nevím o tom, že by LR uměl ten „spolu uložený“ JPG využít jako náhled.