Lightroom a Photoshop: vyplatí se předplatné?

Lightroom a Photoshop: vyplatí se předplatné?

Mezi fotografy se často diskutuje téma předplatného, tedy služby Adobe Creative Cloud. A to zejména v případě Photoshopu a Lightroomu. V tomto článku si zcela snadno spočítáme, komu se předplatné Lightroomu a Photoshopu vyplatí a jak je na tom tato služba v porovnání s klasickou „krabicovou“ verzí. Co je v praxi lepší a pro koho? Čtěte dále.

Služba nazvaná „Adobe Creative Cloud“, představená na podzim 2011, přinesla uživatelům možnost získat a používat produkty Adobe na principu měsíčního (nebo ročního) pronájmu. Tedy předplatného. Uživatelé této služby nevlastní licenci na software jako takový, ale pouze na jeho používání v čase, na který si jej předplatili.

Uvedení Creative Cloudu nebylo snadné

Po uvedení této nové služby se mezi fotografy zvedla velká vlna kritiky. Přechod na nový platební model byl velmi tvrdý a každý, kdo uměl počítat na prstech jedné ruky, snadno zjistil, že Creative Cloud se prostě nevyplatí. Měsíční platby v dané výši, sečteny za pár let, byly opravdu vysoké. Tak například jste si mohli předplatit jednotlivě software za necelých 500kč/měsíc (takže Photoshop + Lightroom by vás vyšel na tisícikorunu měsíčně). Díky kritice ze strany fotografů a velmi malému zájmu o novou službu u Adobe znatelně změnili cenovou politiku – a to směrem dolů. Zvýhodněná nabídka Lightroom + Photoshop za zhruba 300kč/měsíc už dávala o dost větší smysl a díky tomu se uchytila (a běží dodnes).

Pojďme si ale nyní spočítat, zda-li se vyplatí spíš předplatné nebo „krabicové“ verze? A pro koho?

Předplatné Creative Cloud

Kolik to stojí

Předplatné služby Creative Cloud pro Lightroom + Photoshop stojí cca 310Kč/měsíc (záleží na aktuálním kurzu CZK / EUR). To znamená, že zaplatíte:

 • za 1 rok : 3 720Kč.
 • za 2 roky: 7 440Kč.
 • za 5 let: 18 600kč.
 • za 10 let: 37 200kč (otázkou samozřejmě je, jak se změní cenová politika za tak dlouhou dobu, těžko odhadovat).

Výše uvedené částky jsou kumulativní (součty celkem za daný časový úsek).

Výhody

 • V ceně jsou veškeré aktualizace a nové verze, které se automaticky stahují ihned po uvedení.
 • Další podpůrné služby (aplikace Lightroom pro mobilní zařízení, Adobe Slate, Adobe Voice, Photoshop Mix, 2GB datový prostor online).
 • Šetří vaše cash flow – nemusíte z peněženky vyndat dvacet tisíc na pořízení – vyhnete se jednorázovému velkému výdaji.

Nevýhody

 • Je potřeba se jednou za čas (stačí jen 1x měsíčně) připojit k internetu (kdo dnes není online).
 • V případě, že zrušíte předplatné, nebudete moci doposud placený Lightroom + Photoshop nadále používat (je to jen pouhý pronájem, jako např. operativní leasing u auta).

Krabicová verze

Kolik to stojí

 • Adobe Lightroom v dnešní době pořídíte za cca 3 500Kč.
 • Adobe Photoshop již v klasickém „krabicovém provedení“ nelze koupit, ovšem v tehdejších časech jste jej mohli pořídit v ceně od 15 000kč do 20 000kč (dle verze).

Výhody

 • Jednorázová investice s nadále neomezeným používáním. Jinak řečeno – jednou zaplatíte a používáte to klidně napořád.

Nevýhody

 • Pokud chcete mít svůj software aktuální, budete muset za nové verze zaplatit, a to průměrně v intervalu 2-3 let. Jeden takový upgrade by vás mohl vyjít klidně na 8000kč.
 • Pokud nebudete pořizovat upgrady, dříve či později původní verze zastará.

Celkové srovnání

Za klasickou krabicovou verzi Photoshop + Lightroom bychom zaplatili kolem 17 000Kč – 25 000kč (kdyby byl dnes Photoshop v nabídce, což už ale stejně není). Když k tomu připočteme nějaký ten upgrade v průběhu následujících 5 let, tak se dostaneme na částku blížící se 30 000kč. Za dalších 5 let (tzn. po 10 letech) to bude pravděpodobně přes 40 000kč.

Za předplatné Adobe Creative Cloud (Photoshop + Lightroom) zaplatíme celkem za 5 let částku 18 600Kč. Po 10 letech to bude zhruba 37 000kč (pokud se ceny do budoucna nezmění, což samozřejmě nyní nelze předvídat).

graf

Snadno si tedy spočítáte, že aktuální nabídka Creative Cloud (Photoshop + Lightroom za cca 310kč/měsíc) se prostě vyplatí. Samozřejmě je tu ale nejistota ve formě ceny. Adobe má v podmínkách jasně stanoveno, že cena této zvýhodněné nabídky se může v budoucnu změnit (nicméně zdražuje se postupně vše). Nicméně zatím to vypadá tak, že u Adobe jsou rádi, že se tato zvýhodněná nabídka uchytila, a tak by mohla nějakou dobu zůstat beze změn.

Komu se vyplatí předplatné?

Vyplatí se zejména těm fotografům, kteří mají focení jako práci – ti většinou potřebují mít aktuální software pro dosažení nejlepších výsledků. Přiznejme si, že pro někoho, kdo se focením (byť jen částečně) živí, jsou tři stovky měsíčně opravdu zanedbatelná částka. Mnohem více peněz lidé utratí za zbytečnosti. Navíc Photoshop jako takový už lze získat pouze v modelu předplatného, takže pokud jej opravdu potřebujete, nic jiného než Creative Cloud vám nezbývá.

Pro běžné fotografy, pro které je focení spíše jen zábava, bude lepší variantou jednorázová licence Lightroomu – ta je opravdu levná (kolem 4000kč). Ne každý fotograf-amatér potřebuje k úpravě fotek nejnovější aktualizace, natož pak Photoshop. V dnešní době lze v Lightroomu provádět čím dál lepší úpravy, a tak jen málokdo opravdu potřebuje Photoshop. Odvážím se říct, že drtivá většina hobby fotografů si s dnešní verzí Lightroomu bohatě vystačí. Pro takové účely mi dává jednorázová licence Lightroomu v ceně kolem 4000kč větší smysl, než předplatné. Nicméně musíte pak počítat s tím, že jednak nebudete mít zdarma aktualizace a nové verze, navíc je klasická „krabicová“ verze ochuzena o některé nové funkce.

Je tedy na každém fotografovi, aby si určil své priority. Potřebujete Photoshop? Chcete mít vždy nové aktualizace bez práce a strostí? Chcete mít v Lightroomu nejnovější funkce? A nevadí vám zaplatit cca 310kč za měsíc? Pokud ano, tak neváhejte a zařiďte si předplatné. Je to snadné a opravdu pohodlné.

Share

Napsat komentář

Přejít k navigační liště